Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarejestrowano Górnośląski Związek Metropolitalny

0
Podziel się:

Po ponad czterech miesiącach od złożenia
wniosku do resortu spraw wewnętrznych i administracji, Górnośląski
Związek Metropolitalny (GZM) w Katowicach został wpisany do
rejestru międzygminnych związków.

Po ponad czterech miesiącach od złożenia wniosku do resortu spraw wewnętrznych i administracji, Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM) w Katowicach został wpisany do rejestru międzygminnych związków.

Dzięki niemu miasta aglomeracji śląskiej będą mogły wspólnie planować rozwój, starać się o pieniądze na inwestycje czy zarządzać drogami.

"W najbliższych dniach statut związku będzie ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, po czym bez przeszkód formalnych GZM będzie mógł rozpocząć działalność" - powiedział we wtorek PAP Daniel Iwan z gabinetu wojewody śląskiego.

Powołanie dobrowolnego związku międzygminnego to pierwszy krok do sformalizowanej współpracy 14 miast aglomeracji, które, choć nie stracą samodzielności, mogłyby funkcjonować także pod wspólnym szyldem "Silesia", jak roboczo nazwano związek.

Związek przejmie wszystkie prawa i obowiązki związane z wykonywaniem zadań, jakie tworzące go miasta przekazują mu do wspólnego wykonywania. Na razie działalność GZM będzie koncentrować się m.in. na planowaniu rozwoju, pozyskiwaniu środków ze źródeł krajowych i zagranicznych na realizację wspólnych inwestycji, zarządzaniu niektórymi drogami (w tym Drogową Trasą Średnicową, przebiegającą przez kilka gmin), podnoszeniu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki miast.

Związek utworzyły: Katowice, Gliwice, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Siemianowice, Świętochłowice, Ruda Śląska, Chorzów, Tychy, Mysłowice, Jaworzno, Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza. W przyjętym przez rady tych miast statucie zapisano, że siedzibą GZM są Katowice. Jego organami są zgromadzenie oraz zarząd. Kadencja tych organów pokrywa się z kadencją rad miast członkowskich. Gminy mają po dwóch przedstawicieli w zgromadzeniu, z wyjątkiem Katowic, które mają ich trzech.

Według przedstawicieli wojewody śląskiego, który był zaangażowany w prace nad tworzeniem związku, jego powstanie to także ważny krok związany z ustawą metropolitalną, nad projektem której trwają obecnie prace. Zgodnie ze zgłaszanymi w pracach nad tym projektem propozycjami, reformę ustroju samorządu odnośnie aglomeracji miałby poprzedzać program pilotażowy, który w aglomeracji śląskiej realizowałby właśnie GZM.

Pierwsze spotkanie miast zainteresowanych założeniem Związku odbyło się zimą 2005 roku. Samorządowcy z regionu zgodzili się wtedy, że jedyną możliwą w obecnym stanie prawnym formą metropolizacji aglomeracji górnośląskiej jest powołanie dobrowolnego związku międzygminnego. Konsultacje i prace nad statutem trwały kilkanaście miesięcy. Ostatecznie GZM stworzyło 14 z 17 początkowo zainteresowanych tych miast. (PAP)

mab/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)