Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zaremba: zwolnienie 300 osób może spowodować likwidację stoczni Gryfia

0
Podziel się

Krzysztof Zaremba (PiS) poinformował, że zarząd Szczecińskiej Stoczni
Remontowej Gryfia chce zwolnić ok. 300 osób. W czwartek senator ujawnił dokument z takimi
informacjami. Prezes stoczni mówi, że to propozycje, ale nie zaprzecza, że będą zwolnienia grupowe.

bEgJThGZ

Krzysztof Zaremba (PiS) poinformował, że zarząd Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia chce zwolnić ok. 300 osób. W czwartek senator ujawnił dokument z takimi informacjami. Prezes stoczni mówi, że to propozycje, ale nie zaprzecza, że będą zwolnienia grupowe.

Przedstawiając dokument datowany na 15 lutego br. i zatytułowany "Zawiadomienie o konieczności zastosowania zwolnień grupowych" Zaremba wyraził obawy, że zwolnienie blisko 300 osób spośród ok. 830-osobowej załogi stoczni może "zmierzać do likwidacji szczecińskiej spółki". Pod pismem, które senator udostępnił dziennikarzom, widnieją podpisy prezesa oraz 2 członków zarządu.

Powołując się na pismo zarządu do związkowców podkreślił, że w zdecydowanej większości jako "grupa zawodowa objęta zamiarem zwolnienia" mieliby znaleźć się pracownicy produkcyjni, a nie jak wcześniej zapowiadano - głównie administracja. Zapowiedział, że będzie interweniował w tej sprawie w Ministerstwie Skarbu Państwa, żądając wstrzymania tego procesu.

bEgJThHb

Prezes Gryfii Patryk Michalak powiedział w czwartek PAP, że wspomniane pismo to jedynie propozycja, którą zarząd zamierza skonsultować ze związkowcami. "Ile osób ostatecznie otrzyma wypowiedzenie, jeszcze nie wiadomo" - podkreślił.

Michalak nie zaprzeczył, że będą zwolnienia grupowe. "Zwolnienie blisko 300 pracowników nie jest celem działań zarządu spółki. Celem jest ograniczenie funduszu płac o 30 proc. w procesie restrukturyzacji" - powiedział. Dodał, że pojawiające się informacje o skali planowanych zwolnień "wynikają z mylnej interpretacji przygotowywanych dla Państwowej Inspekcji Pracy i związków zawodowych dokumentów".

Prezes wyjaśnił, że zarząd rozpoczął konsultacje ze związkami zawodowymi w celu wypracowania kompromisu i zawarcia nowego układu zbiorowego pracy.

Gryfia jest jedną z największych stoczni remontowych w Polsce. Zatrudnia 833 osób. Firma jest w złej sytuacji finansowej, jej zadłużenie sięga kilkudziesięciu milionów złotych.

bEgJThHh

Nowy, funkcjonujący od lutego 2011 r. zarząd firmy rozpoczął wdrażanie programu restrukturyzacyjnego stoczni. Zakłada on m.in. rozszerzenie działalności firmy, by była ona konkurencyjna na światowych rynkach, pozyskiwanie nowych zleceń, reorganizację pracy i redukcję kosztów. Zarząd negocjuje również z bankami i wierzycielami.

Właścicielem większościowego pakietu akcji Gryfii jest "Mars" - fundusz inwestycyjny zamknięty, zarządzany przez spółkę MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, należącą do Agencji Rozwoju Przemysłu. (PAP)

szt/ pad/ gma/

bEgJThHC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)