Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarząd Krajowy PSL "Piast" przeciw ustawie o żywności genetycznie modyfikowanej

0
Podziel się:

Zarząd Krajowy PSL "Piast" postanowił w
sobotę, że wystąpi do rządu o wycofanie projektu ustawy, która
dopuszcza wprowadzenie na polski rynek produktów genetycznie
modyfikowanych (GMO) - poinformował PAP prezes tej partii Zdzisław
Podkański.

Zarząd Krajowy PSL "Piast" postanowił w sobotę, że wystąpi do rządu o wycofanie projektu ustawy, która dopuszcza wprowadzenie na polski rynek produktów genetycznie modyfikowanych (GMO) - poinformował PAP prezes tej partii Zdzisław Podkański.

Dodał, że PSL "Piast" popiera inicjatywę - Polska wolna od żywności genetycznie modyfikowanej. "Jest to jedyna szansa na rozwój polskiego rolnictwa i pozyskanie należnych nam kwot produkcyjnych" - powiedział Podkański.

Dodał, że w Unii Europejskiej mówi się o dwóch rodzajach żywności: zdrowej, ekologicznej dla bogatych i genetycznie modyfikowanej dla biednych. "Jeżeli dziś pozwolimy sobie narzucić uprawy i produkcję żywności genetycznie modyfikowanej, to zabierzemy sobie szansę na produkowanie droższej, bardziej opłacalnej i zdrowszej żywności" - zaznaczył prezes PSL "Piast".

PSL "Piast" chce przyjęcia ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Projekt jest już przygotowany, PSL "Piast" rozpoczyna właśnie kampanię zbierania pod nim podpisów.

Jak wyjaśniła sekretarz zarządu Lidia Błądek, projekt m.in. określa zasady dopłat do rodzinnych gospodarstw rolnych i definiuje kto jest rolnikiem indywidualnym. "Nie może być tak w Polsce, że rolnikiem indywidualnym jest spółka akcyjna, która gospodaruje na tysiącach hektarów, zatruwa środowisko i wprowadza do nas żywność genetycznie modyfikowaną" - powiedziała.

W projekcie jest także zapis, że w KRUS-ie ubezpieczać się mogą tylko rolnicy indywidualni i członkowie ich rodzin oraz zapis ograniczający korzystanie przez rolnika z siły najemnej.

Błądek dodał, że PSL "Pisat" chce likwidacji Agencji Nieruchomości Rolnej, a będące w jej zarządzie grunty czy nieruchomości przekazać gminom.

PSL "Piast" zdecydował również, że będzie popierać planowany na połowę kwietnia w Brukseli protest rolników - producentów owoców miękkich. Jak wyjaśnił europoseł PSL-"Piast" Janusz Wojciechowski, Komisja Europejska wprowadziła ceny minimalne na truskawki importowane z Chin, ale nie wprowadziła żadnych pozytywnych rozwiązań dla producentów wiśni, porzeczek czy malin. Dodał, że Parlament Europejski już dwa razy wnosił o ochronę tych producentów.

Zarząd Krajowy PSL "Piast" podjął też uchwałę, że wystawi swoją listę w wyborach do sejmiku województwa podlaskiego. Przedterminowe wybory do sejmiku podlaskiego muszą się odbyć, bo w wyznaczonym czasie od jesiennych wyborów samorządowych, radni sejmiku nie zdołali wybrać zarządu województwa w pełnym składzie. Wybory zaplanowano na 20 maja. (PAP)

bos/ krf/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)