Notowania

ipn
28.08.2012 21:01

Zarzuty IPN dla byłego funkcjonariusza o znęcanie się

Władysław B. zaprzeczył, by brał udział w przesłuchaniach i znęcaniu się nad przesłuchiwanymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gewitterkind/iStockphoto)

Zarzuty znęcania się nad aresztantem na przełomie lat 1948-49 postawił prokurator krakowskiego oddziału IPN 87-letniemu byłemu funkcjonariuszowi Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Myślenicach Władysławowi B.

Jak poinformował naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie prok. Waldemar Szwiec, byłemu funkcjonariuszowi Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Myślenicach Władysławowi B. zarzucono popełnienie w okresie od 25 listopada 1948 r. do stycznia 1949 r. zbrodni komunistycznej oraz przeciwko ludzkości.

Mężczyzna miał wraz z innymi funkcjonariuszami znęcać się fizycznie i moralnie nad pozbawionym wolności Franciszkiem O. w ramach represji za działalność w organizacji o charakterze niepodległościowym "Wolne Siły Polskie".

Bicie rękami po głowie i całym ciele, kopanie, bicie kolbami i kablami, wyrywanie paznokci oraz zgniatanie palców miało na celu zmuszenie aresztanta do składania wyjaśnień dotyczących działalności organizacji, osób do niej należących i miejsc ukrycia posiadanej broni.

Jak podaje IPN, to, że Władysław B. był jednym z funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Myślenicach, który brał udział w przesłuchaniach członka organizacji "Wolne Siły Polskie" Franciszka O. i podczas przesłuchań wraz z innymi funkcjonariuszami znęcał się nad nim, ustalono w toku śledztwa na podstawie zeznań świadków, oględzin akt oraz uzyskanej dokumentacji.

87-letni obecnie emeryt Władysław B. nie przyznał się do przedstawionych mu zarzutów i zaprzeczył, by brał udział w przesłuchaniach i znęcaniu się nad przesłuchiwanymi.

Zarzucone mu przestępstwo zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. IPN zapowiada skierowanie do sądu aktu oskarżenia po zakończeniu śledztwa. (PAP)

Czytaj więcej o IPN w Money.pl
IPN zostanie w siedzibie? "To już nierealne" Prezes Instytutu Łukasz Kamiński ocenił, że pozostanie w budynku byłoby rozwiązaniem optymalnym, lecz już _ nierealnym _.
IPN sam sobie winien? "Nie potrafił nawet..." - IPN sam przez wiele lat nie zadbał o swoje interesy - w ten sposób do problemu z siedzibą IPN-u odniósł się szef klubu PO Rafał Grupiński.
IPN ma trzy propozycje w sprawie siedziby Instytut - jak podało Ministerstwo Skarbu - uznał, że proponowane nieruchomości nie odpowiadają jego potrzebom lub wymagają poniesienia znacznych nakładów.
Tagi: ipn, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz