Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zawahiri
19.11.2008 17:42

Zawahiri ostrzega Obamę przed porażką w Afganistanie

(reakcja ministerstwa bezpieczeństwa krajowego)

Podziel się
Dodaj komentarz

(reakcja ministerstwa bezpieczeństwa krajowego)

19.11.Dubaj,Kair,Waszyngton (PAP/AFP,Reuters,AP) - Numer 2 w Al- Kaidzie Ajman az-Zawahiri ostrzegł prezydenta-elekta USA Baracka Obamę przed wysłaniem dodatkowych sił do Afganistanu. Amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa krajowego nie dostrzega w tym przesłaniu wzrostu zagrożenia dla USA.

Trwające ponad 10 minut nagranie Zawahiriego ukazało się w środę w internecie. To pierwsza reakcja terrorystów na zwycięstwo wyborcze Obamy.

"To, co zapowiedzieliście - wycofanie amerykańskich żołnierzy z Iraku, żeby wysłać ich do Afganistanu, jest polityką obliczoną na porażkę" - oświadczył zastępca Osamy bin Ladena. "Psy Afganistanu rozsmakowały się w ciałach waszych żołnierzy, więc przysyłajcie im kolejne tysiące" - mówił Zawahiri.

Ostrzegł też Obamę, że w Afganistanie podzieli los prezydenta George'a W. Busha, a także "sił radzieckich i brytyjskich".

"Ameryka, przestępczy najeźdźca-krzyżowiec, jest taka sama jak zawsze, więc musimy nadal w nią uderzać" - powiedział.

Zawahiri skrytykował też amerykańskiego prezydenta-elekta za odwrócenie się od islamskich korzeni i oskarżył o wykonywanie rozkazów białych. Jak powiedział, Obama jest "dokładnym przeciwieństwem godnych szacunku czarnych Amerykanów", jak Malcolm X, radykalny przywódca ruchu afroamerykańskiego w USA w latach 60.

Mówiąc po arabsku Zawahiri oskarżył Obamę, byłego sekretarza stanu Colina Powella i obecną szefową dyplomacji Condoleezzę Rice o to, że są niewolnikami - w angielskim tłumaczeniu użyto określenia "house negroes". W nagranie wkomponowano przemówienie Malcolma X, w którym wyjaśnia on, że czarni niewolnicy pracujący w domu białego pana byli bardziej służalczy od tych pracujących w polu. Malcolm X używał tego określenia do opisania przywódców czarnoskórych, którzy według niego nie przeciwstawiali się białym.

Rzeczniczka ministerstwa bezpieczeństwa krajowego USA Laura Keehner oświadczyła, że w przesłaniu Zawahiriego nie ma oznak zwiększonego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych.

Keehner, pytana, czy w przesłaniu jest coś, co skłoniłoby jej resort do modyfikacji oceny zagrożenia, odpowiedziała: "Nie widziałam czegoś takiego. Twierdzimy, że nie ma wiarygodnych informacji sugerujących, jakoby nadciągało jakieś zagrożenie dla kraju".

Przedstawiciel amerykańskich służb walczących z terroryzmem uznał, że przesłanie Zawahiriego świadczy o tym, iż Al-Kaida jest odizolowana, ale że wciąż stanowi zagrożenie.

"To przesłanie, którego gorzki ton i treść nie są niespodzianką, zasługuje na uwagę przede wszystkim jako dodatkowa oznaka, że Al- Kaida jest oderwana od tak wielu spraw na świecie. Ale, choć jest ona coraz bardziej odizolowana, ta grupa wciąż może wyrządzać poważne szkody" - powiedział, zastrzegając sobie anonimowość, przedstawiciel amerykańskich służb zwalczających terroryzm. (PAP)

az/ ksaj/ mc/ 3897 3699 3675 4561 4938

Tagi: zawahiri, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz