Notowania

nagroda
30.06.2009 20:38

Zbigniew Bartuś z "Dziennika Polskiego" laureatem nagrody im. Grabskiego

W konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego główną nagrodę otrzymał Zbigniew Bartuś z krakowskiego "Dziennika Polskiego".

Podziel się
Dodaj komentarz

W konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego główną nagrodę otrzymał Zbigniew Bartuś z krakowskiego "Dziennika Polskiego".

Uroczystość wręczenia nagrody głównej oraz wyróżnień odbyła się we wtorek w warszawskim Klubie Bankowca.

Zwycięskie prace krakowskiego dziennikarza, najwyżej ocenione przez wszystkich członków kapituły konkursu, są rzetelnym zapisem trzech problemów polskiej gospodarki: nadmiernej roli odgrywanej przez związki zawodowe w górnictwie węgla kamiennego, zagrożeń związanych z obecnym stanem i funkcjonowaniem energetyki oraz trudności w budowie infrastruktury drogowej.

"Kiedy zaczynałem pracę nie było komputerów, pisałem na maszynie do pisania, a żeby coś napisać trzeba było wyjść w teren. Obecnie dziennikarze ulegają złudzeniu, że w komputerze jest cały świat, a mnie wyrywa w teren, żeby porozmawiać z ludźmi i w tym widzę sens swojej pracy" - powiedział Bartuś po wręczeniu nagrody.

Konkurs współorganizują Polska Agencja Prasowa i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Wyróżnienie w kategorii prasa ogólnopolska i agencje prasowe otrzymał Aleksander Piński za artykuły dla tygodnika "Wprost".

Wyróżnienie w kategorii prasa regionalna i lokalna otrzymał Zbigniew Bartuś z "Dziennika Polskiego".

Wyróżnienie w kategorii rozgłośnie radiowe ogólnopolskie i regionalne otrzymał Józef Manfred Wycisk z Polskiego Radia Katowice.

Wyróżnienie w kategorii telewizje ogólnopolskie i regionalne otrzymał Jerzy Piasny z TV Biznes Polsat.

Kapituła nagrody przyznała również dziewięć wyróżnień w postaci dwudniowych szkoleniowych wyjazdów studyjnych do Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie. Wyróżnienia te otrzymali: Tomasz Szatkowski - "Tygodnik Płocki", Cezary Szymanek - Radio PIN i Jakub Kurasz - "Rzeczpospolita" , Anna Kolmar i Małgorzata Jurgiel - Polskie Radio Szczecin, Maciej Samcik - "Gazeta Wyborcza", Przemysław Talkowski - TV Biznes Polsat, Leszek Jarosz - TVN 24, Robert Stanilewicz - TVN CNBC Biznes.

Została też przyznana nagroda honorowa prezesa NBP dla dziennika "Rzeczpospolita" - dla redakcji, która "w szczególny sposób przyczyniła się do szerzenia wiedzy ekonomicznej w społeczeństwie".

Konkurs im. Grabskiego odbył się po raz siódmy.

Wpłynęły zgłoszenia od 65 autorów, w tym pięciu zespołów dwuosobowych i dwóch zespołów wieloosobowych. Zgłoszono 135 artykułów prasowych, 41 audycji telewizyjnych i 12 audycji radiowych z całego kraju. W zeszłym roku wpłynęło 45 zgłoszeń.

Nagroda im. Grabskiego przyznawana jest przez Narodowy Bank Polski za najlepsze publikacje prasowe, audycje radiowe i programy telewizyjne o tematyce ekonomicznej. Celem jest uhonorowanie pracy tych dziennikarzy, którzy przyczyniają się do zwiększenia wiedzy ekonomicznej społeczeństwa.

Nagroda przeznaczona jest dla autorów publikacji, które: przybliżają społeczeństwu, w sposób przystępny i zrozumiały, zasady funkcjonowania gospodarki rynkowej; upowszechniają informacje i wiedzę o roli, zadaniach i działalności banku centralnego, innych banków oraz instytucji rynku finansowego; umiejętnie diagnozują problemy sektora bankowego i finansowego.

Laureat Nagrody im. Władysława Grabskiego otrzymał 40 tys. zł, a wyróżnieni w konkursie w czterech kategoriach - po 10 tys. zł. (PAP)

dan/ pam/ pad/ jbr/

Tagi: nagroda, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz