Notowania

wystawa
12.03.2010 19:10

Zbiory krakowskiego Muzeum Czartoryskich na wystawie w Stalowej Woli

Bezcenne dzieła i pamiątki ze zbiorów krakowskiego Muzeum Czartoryskich, którego gmach przygotowywany jest do generalnego remontu, zaprezentowano na wystawie otwartej w piątek w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie).

Podziel się
Dodaj komentarz

Bezcenne dzieła i pamiątki ze zbiorów krakowskiego Muzeum Czartoryskich, którego gmach przygotowywany jest do generalnego remontu, zaprezentowano na wystawie otwartej w piątek w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie).

Ekspozycja "Książęca kolekcja. Skarby ze zbiorów fundacji XX Czartoryskich" obejmuje zaledwie część zbiorów krakowskiego muzeum. Została ona podzielona na cztery działy.

Pierwszy z nich "Galeria obrazów" prezentuje obrazy mistrzów flamandzkich i holenderskich z XVII i XVIII wieku oraz artystów polskich i działających w Polsce, m.in. Marcello Bacciarelliego, Teofila Kwiatkowskiego, Aleksandra Orłowskiego, Jana Matejki, Olgi Boznańskiej. W dziale tym można zobaczyć także portrety przedstawicieli rodu Czartoryskich, m.in. Izabeli z Flemingów, założycielki kolekcji.

W dziale "Skarbiec" zgromadzono przedmioty rzemiosła artystycznego, w tym cyrkle, kompas, zegary, srebra augsburskie, kunsztowne puchary, czarki, figurki, puzderka i tabakierki z kamieni półszlachetnych. Najstarszym zaprezentowanym w tej części przedmiotem jest bardzo cenne XV-wieczne astrolabium służące do wyznaczania położenia ciał niebieskich, używane przez astronomów, i żeglarzy do nawigacji.

Kolejna część pt: "Zakuwana Polska" prezentuje eksponaty związane z upadkiem I Rzeczypospolitej, powstaniami narodowymi i Wielką Emigracją. Tytuł działu został zaczerpnięty z obrazu Jana Matejki "Zakuwana Polska", znanego także pod tytułem "Polonia 1863".

Jak powiedziała kurator wystawy Anna Król, Matejko namalował go w roku 1864, gdy miał 26 lat. "Jego starsi bracia uczestniczyli w powstaniu, on sam nie poszedł, ponieważ nie potrafił posługiwać się bronią i był słabego zdrowia. Woził natomiast broń i pomagał powstańcom materialnie. Po namalowaniu obrazu Matejko ukrył go w domu za piecem, aby nie narażać rodziny na represje" - powiedziała kurator wystawy.

Dopełnienie ekspozycji stanowią liczne pamiątki związane z powstaniem listopadowym i styczniowym takie jak kartacze z bitwy pod Grochowem, broszka "Boże zbaw Polskę".

Natomiast liczne militaria oraz pamiątki związane z wybitnymi postaciami z dziejów Polski znalazły się w dziale "Chwała oręża polskiego". Pokazano tam m.in. różaniec króla Jana III Sobieskiego, elementy uzbrojenia z bitwy pod Wiedniem, laskę marszałkowską Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, fragmenty sarkofagu hetmana Stanisława Żółkiewskiego, ordery księcia Józefa Poniatowskiego.

Na początku br. z powodu generalnego remontu zamknięto Muzeum Czartoryskich w Krakowie. W tym czasie zbiory eksponować będzie kilka polskich muzeów, m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Czartoryskich w Puławach i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Jak zaznaczyła dyrektorka stalowolskiego muzeum Lucyna Mizera, kolekcja z krakowskiego Muzeum Czartoryskich od ponad stu lat nie opuszczała Krakowa. Przed przekazaniem jej części do Stalowej Woli bardzo dokładnie zostały sprawdzone warunki eksponowania i zabezpieczenia zbiorów przez specjalną komisję z Krakowa.

Zbiory Czartoryskich powstały pod koniec XVIII wieku z inicjatywy księżnej Izabeli Czartoryskiej. W 1801 r. otworzyła w parku puławskim Świątynię Sybilli, pierwsze muzeum na ziemiach polskich, w celu przechowania pamiątek i krzewienia znajomości historii i patriotyzmu. Część tych zbiorów przepadła jednak w czasach powstania listopadowego, zagrabiona przez wojska rosyjskie, a część z Czartoryskimi trafiła do Paryża.

Wnuk ks. Izabeli, Władysław Czartoryski, stworzył w Paryżu własną kolekcję starożytności, sztuki zdobniczej, malarstwa i rycin, którą pod koniec XIX przeniósł do Krakowa na zaproszenie władz miasta. Znalazły się tam także fragmenty kolekcji księżnej Izabeli.

Po II wojnie światowej Muzeum Czartoryskich w Krakowie zostało włączone, jako oddział do Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 1991 roku Muzeum prowadzi Fundacja XX Czartoryskich, kierowana przez Adama Karola Czartoryskiego. Zbiory Fundacji składają się z ok. 74 tys. pozycji, w tym ok. 50 tys. grafik, a także z Biblioteki składającej się z 240 tys. pozycji.

Stalowowolską wystawę można oglądać do 22 sierpnia. (PAP)

api/ abe/

Tagi: wystawa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz