Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZBP: średnia wartość kredytów mieszkaniowych to 203 tys. zł

0
Podziel się:

Średnia wartość zaciąganych przez Polaków kredytów mieszkaniowych wynosi
203 tys. zł. Najczęściej bierzemy kredyty w złotówkach, nie na dłużej niż 30 lat. Pod koniec
września ub.r. niespłaconych było 1,4 proc. kredytów - podaje Związek Banków Polskich.

Średnia wartość zaciąganych przez Polaków kredytów mieszkaniowych wynosi 203 tys. zł. Najczęściej bierzemy kredyty w złotówkach, nie na dłużej niż 30 lat. Pod koniec września ub.r. niespłaconych było 1,4 proc. kredytów - podaje Związek Banków Polskich.

W środę Związek Banków Polskich (ZBP) opublikował drugą edycję "Ogólnopolskiego raportu o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości", podsumowującą ostatni kwartał ubiegłego roku. Została ona opracowana przez ZBP na podstawie danych z systemów Analiz i Monitorowania Rynku Nieruchomości (AMRON) i Analiz Rynku Finansowania Nieruchomości (SARFiN).

Jak podano w raporcie, w czwartym kwartale 2009 r. banki udzieliły 52,8 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę blisko 11 mld zł. Najpopularniejsza jest nasza waluta - w czwartym kwartale ub.r. w złotówkach udzielono 77,4 proc. kredytów. 14 proc. to kredyty udzielane w euro, a 8,1 proc. - we frankach szwajcarskich.

Szef AMRON Jacek Furga powiedział na środowej konferencji prasowej, że w ciągu ostatniego roku zupełnie się zmieniły preferencje Polaków, jeśli chodzi o walutę - bardzo popularnego do niedawna franka szwajcarskiego zastąpiło euro.

Autorzy raportu powołali się na dane Komisji Nadzoru Finansowego, z których wynika, że na koniec września niespłacanych kredytów było 1,4 proc. Najrzetelniej spłacamy kredyty w walutach obcych - niespłaconych było tylko 0,9 proc.

Ponad 60 proc. kredytów udzielano na kwotę 100-200 tys. zł. Autorzy raportu tłumaczą to m.in. dużym wzrostem udziału kredytów udzielanych w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim". Ich udział wzrósł w 2009 r. do 15 proc. wobec 2,25 proc. w 2008 r.

Związek szacuje, że w 2010 r. banki udzielą do 15 proc. więcej kredytów niż w 2009 r., o wartości 45-50 mld zł.

"Cieszy nas to, że po bardzo trudnym pierwszym kwartale ubiegłego roku ilość i wartość udzielanych kredytów znów rośnie" - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że wartość udzielonych kredytów w stosunku do PKB wciąż jest w naszym kraju niższa niż w krajach zachodniej Europy.

Jak podali autorzy raportu, średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wyniosła w czwartym kwartale ub.r. 7,9 tys. zł, czyli o 250 zł więcej niż kwartał wcześniej. O tyle samo wzrosła cena w Krakowie, do 6774 zł za metr. W Poznaniu trzeba było zapłacić 5877 zł za metr, we Wrocławiu 5831 zł, a w Gdańsku 5754 zł. Z zestawienia wynika, że najtaniej było w aglomeracji katowickiej - cena metra kwadratowego mieszkania wynosiła 3385 zł.(PAP)

her/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)