Notowania

II wojna światowa
27.05.2012 13:05

Zbrodniarz wojenny Klaas Carel Faber nie żyje

Były esesman Klaas Carel Faber, skazany w Holandii za zbrodnie wojenne, zmarł w szpitalu w bawarskim mieście Ingolstadt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(public domain/Wikipedia)

Były esesman Klaas Carel Faber, skazany w Holandii za zbrodnie wojenne, zmarł w szpitalu w bawarskim mieście Ingolstadt - podała niemiecka agencja dpa, powołując się na informacje, uzyskane w klinice. Faber miał 90 lat.

W 1947 roku Faber został skazany na śmierć w swojej ojczystej Holandii za zdradę i zamordowanie 22 Żydów i członków ruchu oporu, więzionych w obozie przejściowym Westerbork. Wyrok jednak złagodzono i zamieniono na dożywocie. W 1952 r. zbrodniarz uciekł z więzienia w Bredzie i wyjechał do Niemiec.

Faber, który należał do działających w Holandii oddziałów SS, za czasów III Rzeszy automatycznie uzyskał niemieckie obywatelstwo. Władze RFN odmawiały ekstradycji swojego obywatela do Holandii. Także próby osądzenia go w Niemczech skończyły się niepowodzeniem, choć zajmował jedno z pierwszych miejsc na prowadzonej przez Centrum Szymona Wiesenthala liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Odszkodowania za nazizm. Dla Niemców Władze Bawarii domagają się przyznania niemieckim robotnikom przymusowym odszkodowań za doznane po II wojnie światowej cierpienia.
Roszczenia za wojnę. Można pozwać Niemcy? W Grecji i we Włoszech zapadły wyroki w sprawach odszkodowawczych, w których pozwanym było państwo niemieckie.
Putin: "To Rosja przyniosła światu wolność" - _ Barbarzyńcy kreślili plany unicestwiania całych narodów, jak decydowali o losach państw i kontynentów _ - oznajmił Putin.
Tagi: II wojna światowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz