Notowania

wiadomości
25.10.2013 17:25

Zdrojewski: na przełomie roku finał rozmów z Fundacją Książąt Czartoryskich

Na przełomie roku powinny być sfinalizowane rozmowy z Fundacją Książąt Czartoryskich, co do utworzenia nowej placówki - mówił w piątek dziennikarzom w Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na przełomie roku powinny być sfinalizowane rozmowy z Fundacją Książąt Czartoryskich, co do utworzenia nowej placówki - mówił w piątek dziennikarzom w Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Muzeum Książąt Czartoryskich od 1950 r. jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Po burzliwych sporach wokół podróży po świecie należącej do Fundacji Książąt Czartoryskich "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, minister zaproponował rozdzielenie tych placówek.

Na początku września zeszłego roku Zdrojewski i fundator Fundacji Książąt Czartoryskich książę Adam Karol Czartoryski podpisali w Warszawie list intencyjny w sprawie utworzenia i współprowadzenia nowej instytucji kultury - Muzeum Książąt Czartoryskich. Miało być powołane już w tym roku.

"Rok to czas, który był przeznaczony na rozmowy, ale też na porządkowanie spraw wewnętrznych Fundacji. W Fundacji zmieniają się władze, zmienia się także optyka. Wydaje mi się, że lada moment, na przełomie tego i następnego roku powinniśmy mieć ostateczne decyzje Fundacji, dotyczące realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego" - powiedział Zdrojewski.

Jak podkreślił powołanie nowej placówki, podporządkowanej organizacyjnie ministerstwu kultury, to najlepsze rozwiązanie. "Po to, by lokować następne środki finansowe, muszę mieć podpisaną umowę z Fundacją" - zaznaczył minister.

W ostatnich dniach zmieniły się władze Fundacji Książąt Czartoryskich. Prezesem zarządu Fundacji został dr Marian Wołkowski - Wolski, a wiceprezesem Rafał Slaski. "Trwają intensywne prace nad statutem nowej placówki. Nie wątpimy, że uda się doprowadzić do jej powstania" - powiedział w piątek PAP prezes Wołkowski - Wolski.

Pałac Czartoryskich jest remontowany od 2010 r. i zamknięty dla zwiedzających. Na dokończenie prac remontowych i konserwatorskich, a także wyposażenie obiektu i urządzenie wystawy potrzeba kilkadziesiąt milionów złotych. Obiekt, który według wstępnych planów miał być otwarty w 2014 r., zostanie udostępniony zwiedzającym najprawdopodobniej w 2015 r. Będąca własnością Fundacji "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci od maja 2012 r. jest eksponowana w Zamku Królewskim na Wawelu.(PAP)

wos/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz