Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdrowie: Koniec akcji informowania o wadliwych pompach infuzyjnych

0
Podziel się:

Prawdopodobnie jeszcze w poniedziałek
zakończy się akcja informowania placówek medycznych o wycofaniu z
użycia wadliwie działających strzykawkowych pomp infuzyjnych -
poinformowała PAP wiceprezes Urzędu Rejestracji Produktów
Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Joanna
Kilkowska.

Prawdopodobnie jeszcze w poniedziałek zakończy się akcja informowania placówek medycznych o wycofaniu z użycia wadliwie działających strzykawkowych pomp infuzyjnych - poinformowała PAP wiceprezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Joanna Kilkowska.

Dodała, że dotychczas Urząd nie otrzymał kolejnych zgłoszeń o nieprawidłowym działaniu pomp - oprócz trzech zgłoszonych wcześniej, które spowodowały wstrzymanie ich stosowania.

"Akcja jeszcze trwa, prawdopodobnie zakończy się dziś. Wydaje się, że wszystkie placówki zostały poinformowane, dołożyliśmy w tym celu wszelkich starań" - wyjaśniła Kilkowska. Przypomniała, że w akcję byli zaangażowani policjanci.

Chodzi o pompy infuzyjne wyprodukowane przed 2004 r. oraz w 2004 r.: typ 1020 o numerach fabrycznych od 940 do 950, Mono 20/50 o numerach fabrycznych od 4288 do 4318 i Duet 20/50 o numerach fabrycznych od 13410 do 13454, produkcji warszawskiej firmy "Kwapisz - Pompy Infuzyjne".

Pompy strzykawkowe są powszechnie stosowane w szpitalach. Dozują leki dla pacjentów w różnych chorobach; zwykle są stosowane na oddziałach ratujących życie (intensywnej opieki medycznej), noworodkowych, kardiologicznych. Raczej nie stosuje się ich w warunkach domowych.

Zdaniem Kilkowskiej, szpitale raczej nie powinny mieć problemów z niedoborem pomp. "Na polskim rynku są dostępne tego typu produkty różnych firm, zarówno rodzimych, jak i zagranicznych" - wyjaśniła.

"Zdawaliśmy sobie sprawę, że decyzja może znacznie utrudnić funkcjonowanie szpitali, ale najważniejsze jest zdrowie i życie pacjentów" - podkreśliła.

Wycofane pompy nie miały zabezpieczeń przed nadmierną infuzją. Dlatego podawały pacjentom większe niż należało dawki leków. W decyzji poinformowano, że wadliwe działanie urządzeń mogło powodować zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Trzy stwierdzone przypadki nieprawidłowego działania nie spowodowały takich skutków.

W niedzielę przedstawiciel firmy produkującej wycofane pompy oświadczył, że wadliwe pompy wyprodukowano w roku 1996 i nie były one już objęte gwarancją. Według niego, wycofane z użycia pompy infuzyjne otrzymał w stanie nie pozwalającym na wiarygodne zbadanie przyczyn wadliwego ich działania (pompy te miały zerwane plomby serwisowe, uszkodzone mechanicznie elementy - w tym klawiaturę membranową). Z tego powodu firma nie mogła "wypowiedzieć się, co do rzeczywistej przyczyny zaistniałego zjawiska".

Zdaniem rzecznika resortu zdrowia Pawła Trzcińskiego, producent nie umieścił w instrukcji użycia pomp informacji o wymaganej częstotliwości serwisowania urządzeń. Co więcej, jak wyjaśnił, jedna z pomp, które działały źle, "wróciła" właśnie z punktu serwisowego producenta.

Jak tłumaczył Trzciński, wycofane z użycia pompy zostały przekazane producentowi, który na swój koszt musi je sprawdzić. Następnie musi sporządzić raport, od którego - jak wyjaśnił rzecznik - będą uzależnione dalsze kroki w sprawie urządzeń. (PAP)

ktt/ malk/ jra/

zdrowie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)