Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdziennicki: wzrasta liczba spraw wpływających do Trybunału

0
Podziel się:

W 2008 roku do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło blisko 20 proc. więcej
spraw niż rok wcześniej - powiedział prezes Bohdan Zdziennicki, przedstawiając w piątek w Sejmie
sprawozdanie z działalności TK w ubiegłym roku. Zaznaczył także, że Trybunał wydał 166 orzeczeń -
blisko o 1/3 więcej niż w 2007 roku.

W 2008 roku do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło blisko 20 proc. więcej spraw niż rok wcześniej - powiedział prezes Bohdan Zdziennicki, przedstawiając w piątek w Sejmie sprawozdanie z działalności TK w ubiegłym roku. Zaznaczył także, że Trybunał wydał 166 orzeczeń - blisko o 1/3 więcej niż w 2007 roku.

W 53 proc. wyroków Trybunał orzekł o niekonstytucyjności, zaś w 47 proc. uznał konstytucyjność rozpatrywanego przepisu. W roku ubiegłym do TK wpłynęło 598 spraw.

Wśród najważniejszych orzeczeń wydanych w 2008 r. były m.in. wyroki w sprawie sejmowej komisji śledczej ds. nacisków, zasad dostępu do zawodu notariusza, sporu między prezydentem a Krajową Radą Sądownictwa, wyroki dotyczące WSI, przekształcenia WSI, a także autoryzacji wypowiedzi. W 12 proc. spraw sędziowie zgłaszali zdania odrębne.

Zdziennicki pozytywnie ocenił prace nad nowelizacją przepisów, zmierzających do usunięcia regulacji uznanych za niekonstytucyjne. 48 projektów zostało przygotowanych przez senacką komisję ustawodawczą.

W trakcie debaty posłowie pozytywnie oceniali działalność Trybunału. Jerzy Kozdroń (PO) podkreślał, że Trybunał "wystudza emocje, pacyfikuje i pełni stabilizującą rolę w społeczeństwie". Wojciech Szarama (PiS) zastanawiał się, czy koszty postępowania przed Trybunałem, dotychczas w części ponoszone ,przez skarb państwa, nie powinny być w większym stopniu pokrywane przez uczestników postępowania.

Stanisław Rydzoń (Lewica) pozytywnie oceniając wzrost liczby spraw rozpatrywanych przez TK, zwrócił jednocześnie uwagę, że w roku 2008 wydłużył się średni czas rozpatrywania spraw w porównaniu do roku 2007 - z 14 do 17 miesięcy. Zdaniem Rydzonia konieczne jest przygotowanie nowelizacji, zgodnie z którą więcej spraw, które trafiają do Trybunału, powinno być odrzucanych w trybie postępowania przedsądowego, należałoby także zmniejszyć składy orzekające w mniej istotnych sprawach.

Józef Zych (PSL) wskazał na wkład Trybunału w "tworzenie i interpretację prawa". "Trybunał jest ustawodawcą negatywnym, który pozytywnie wpływa na stanowienie prawa" - powiedział.

W ub. roku Trybunał skierował do Sejmu 23 tzw. postanowienia sygnalizacyjne, wskazujące na konieczność zmiany prawa.(PAP)

dom/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)