Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zebrał się rząd

0
Podziel się:

Na rozpoczętym w południe posiedzeniu rząd
ma zająć się m.in. projektami zmian w ustawach o podziale środków
na podwyżki w ochronie zdrowia oraz o nadzorze nad rynkiem
finansowym. Posiedzenie prowadzi wicepremier, minister finansów
Zyta Gilowska.

Na rozpoczętym w południe posiedzeniu rząd ma zająć się m.in. projektami zmian w ustawach o podziale środków na podwyżki w ochronie zdrowia oraz o nadzorze nad rynkiem finansowym. Posiedzenie prowadzi wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska.

Ustawa o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń uchwalona została w lipcu 2006 r. W ubiegłym roku na podwyżki przeznaczono z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia 4,5 mld zł.

Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja ma na celu: utrzymanie przekazywania przez NFZ pieniędzy świadczeniodawcom na finansowanie wzrostu wynagrodzeń, który miał miejsce w 2007 r.

Wprowadza też mechanizm umożliwiający - zdaniem autorów projektu - sukcesywny wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Propozycja Ministerstwa Zdrowia ma również doprowadzić do wyrównania dysproporcji w wynagrodzeniu - w stosunku do osób zatrudnionych w szpitalach utworzonych przez gminy i powiaty oraz u świadczeniodawców udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwa uzdrowiskowego.

O projekcie nowelizacji krytycznie wypowiedziała się Konfederacja Pracodawców Polskich. Według KPP, propozycje przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia mogą prowadzić do dyskryminacji niepublicznych szpitali.

Projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym przesuwa na 2013 r. przejęcie nadzoru bankowego przez Komisję Nadzoru Bankowego. KNF jest przeciwna temu rozwiązaniu.

Rząd ma też zająć stanowisko wobec przygotowanego przez SLD projektu zmiany w Kodeksie karnym, który zakłada wykreślenie przepisu mówiącego, że kto publicznie znieważa prezydenta RP, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

"W Polsce praktyka ostatnich lat wykazała, że art. 135 § 2 nie chroni Prezydenta RP przed +publicznym znieważaniem+, przeciwnie - często ośmiesza go. Zmusza prokuraturę do wszczynania postępowań w sprawach błahych (np. głośny w mediach przypadek bezdomnego Huberta H.) lub mieszczących się w obecnych normach polemiki politycznej sporach" - napisano w uzasadnieniu.

Ministrowie mają także odnieść się do złożonego przez koło poselskie Prawica Rzeczypospolitej projektu zmian w Kodeksie karnym zakładającego, że osoba, która "rozpowszechnia treści mające charakter pornograficzny", podlegałaby karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Tej samej karze podlegałaby osoba, która takie treści w celu rozpowszechniania tworzy, przechowuje, przesyła, przenosi albo przewozi. Jeżeli robi to, by osiągnąć korzyść majątkową, podlegać ma karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. (PAP)

mok/ la/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)