Notowania

żelichowski
05.04.2009 18:47

Żelichowski: apel Obamy świadczy o skuteczności tureckiej dyplomacji

Apel prezydenta Baracka Obamy o przyjęcie Turcji do Unii Europejskiej jest wynikiem skuteczności tureckiej dyplomacji - powiedział szef klubu PSL Stanisław Żelichowski oceniając wydarzenia na niedzielnym szczycie UE-USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Apel prezydenta Baracka Obamy o przyjęcie Turcji do Unii Europejskiej jest wynikiem skuteczności tureckiej dyplomacji - powiedział szef klubu PSL Stanisław Żelichowski oceniając wydarzenia na niedzielnym szczycie UE-USA.

Obama zaapelował o przyjęcie Turcji do UE podkreślając, że byłby to ważny sygnał dla świata muzułmańskiego, który dałby szansę na "zakotwiczenie" Turcji w Europie.

"Myślę, że Turcja bardzo dobrze negocjowała, na przykład poparcie dla Rasmussena (nowego sekretarza generalnego NATO - PAP). To znalazło wyraz w słowach prezydenta Obamy" - powiedział w niedzielę PAP Żelichowski.

Dodał, że Turcja potrafi skutecznie działać. "Za udostępnienie lotnisk przed atakiem na Irak dostała od USA więcej niż Polska, której żołnierze przelewali w Iraku krew" - stwierdził polityk PSL.

Odnosząc się do deklaracji rozbrojeniowych Obamy, zwrócił uwagę, że światowa scena polityczna stała się wielobiegunowa.

"To już nie jest tylko USA i Rosja. Są potężne Chiny, Indie itd. Poza tym Obama ma duże problemy z wyprowadzeniem swojego kraju z kryzysu. Jeżeli tego nie zrobi, jego gwiazda może prysnąć jak bańka mydlana. Dlatego tego typu gesty są zrozumiałe" - powiedział Żelichowski.

W jego opinii "jeżeli Stany Zjednoczone chcą szybko wyjść z kryzysu, nie mogą sobie pozwolić na kontynuowanie zbrojeń w skali, jaka miała miejsce dotychczas". Dodał, że deklaracje o rozbrojeniu są też gestem w kierunku Rosji.

"Rosja jest w fatalnej sytuacji. Jak ceny paliw będą spadać, to będzie w jeszcze gorszej. Aby ratować rubla straciła połowę swoich rezerw dewizowych. Oświadczenie Obamy jest próbą łagodzenia sytuacji" - uważa poseł PSL.

Prezydent Obama zapowiedział w niedzielę w Pradze starania USA o redukcję arsenału nuklearnego na świecie. Ogłosił też, że Stany Zjednoczone będą negocjować jeszcze w tym roku z Rosją nowy układ o redukcji zbrojeń strategicznych.

Obiecał, że Waszyngton ratyfikuje traktat o zakazie prób z bronią jądrową, blokowany od lat przez Senat amerykański. Zapowiedział też, że w ciągu roku USA zorganizują szczyt na temat bezpieczeństwa nuklearnego. (PAP)

mmu/ mok/

Tagi: żelichowski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz