Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zenona Bożena Mamontowicz-Łojek pochowana na Starych Powązkach

0
Podziel się:

Przewodnicząca Polskiej Fundacji Katyńskiej Zenona Bożena Mamontowicz-Łojek
została we wtorek pochowana na warszawskich Starych Powązkach. "Całe życie walczyła, by świat
poznał prawdę o zbrodni katyńskiej" - powiedział w homilii ks. prałat Marek Gałęziewski.

Przewodnicząca Polskiej Fundacji Katyńskiej Zenona Bożena Mamontowicz-Łojek została we wtorek pochowana na warszawskich Starych Powązkach. "Całe życie walczyła, by świat poznał prawdę o zbrodni katyńskiej" - powiedział w homilii ks. prałat Marek Gałęziewski.

Proboszcz parafii św. Karola Boromeusza, ks. prałat Marek Gałęziewski podkreślił, że tragicznie zmarła znana była z odwagi i mocnej osobowości. "Dzięki jej pasji prawda o Katyniu nigdy nie umarła" - przypomniał ks. Gałęziewski słowa premiera Donalda Tuska z czwartkowego powitania trumien z ciałami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Proboszcz, który celebrował mszę, zakończył homilię słowami poety ks. Jana Twardowskiego "spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".

W żałobnej mszy uczestniczyli członkowie rodziny i bliscy zmarłej, przedstawiciele Polskiej Fundacji Katyńskiej, Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, Federacji Rodzin Katyńskich z jej b. prezesem Włodzimierzem Dusiewiczem.

Obecny był także b. premier Jan Olszewski i przedstawiciel rosyjskiego Memoriału Aleksy Pamiatnych; byli przedstawiciele władz państwowych, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, władze Warszawy, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz licznie przybyli mieszkańcy stolicy.

Podczas mszy św. trumna z ciałem Bożeny Mamontowicz-Łojek przykryta była biało-czerwoną flagą. Tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa wygłoszono komunikat o tym, że Zenona Bożena Mamontowicz-Łojek postanowieniem prezydenta Polski, podpisanym przez pełniącym obowiązki głowy państwa marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi wobec państwa i społeczeństwa".

Zenona Bożena Mamontowicz-Łojek zginęła 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, którym polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele udawała się na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego.

Po nabożeństwie żałobnym kondukt pogrzebowy udał się na Cmentarz Powązkowski, gdzie tragicznie zmarłą pochowano w grobie rodzinnym.

Podczas uroczystości nad grobem przewodniczącą Polskiej Fundacji Katyńskiej żegnał m.in. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który podkreślił, że zmarła w walce o prawdę o Katyniu nie była sama. "Szybko dostrzegła, że potrzebuje wsparcia, ale także, że może dać wsparcie tym, którzy chcą o prawdę o zbrodni katyńskiej walczyć" - przypomniał.

"Dziś prawda o Katyniu jest znana nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Cena, którą zapłaciła za to, aby świat dowiedział się prawdy o Katyniu była zbyt wysoka. Dlatego dziś my, cały naród, musimy przyjąć do wykonania jej testament, aby pamięć o prawdzie katyńskiej zbrodni nigdy nie umarła" - zakończył minister.

Płk Marek Tarczyński z Polskiej Fundacji Katyńskiej zaznaczył, że Bożena Mamontowicz-Łojek była "niezłomnym bojownikiem sprawy katyńskiej". "Żegnając ją zadajemy sobie pytanie: kto wypełni tę pustkę? Czy potrafimy dźwignąć ten ciężar, który niosła na swoich barkach, i który dźwigała dzięki gorącemu sercu, wielkiemu zapałowi i niebywałemu uporowi, z którym liczyli się wszyscy?" - pytał retorycznie płk Tarczyński. (PAP)

nno/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)