Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zespół Sequentia z Niemiec na festiwalu muzyki dawnej

0
Podziel się:

"Fragmenty na koniec czasów" - to tytuł koncertu zespołu Sequentia z
Niemiec, który odbył się w poniedziałek w jarosławskiej kolegiacie w ramach XVII Międzynarodowego
Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni".

"Fragmenty na koniec czasów" - to tytuł koncertu zespołu Sequentia z Niemiec, który odbył się w poniedziałek w jarosławskiej kolegiacie w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni".

Artyści Benjamin Bagby (śpiew i harfa) i Norbert Rodenkirchen (flety) wykonali program muzyczny do tekstów apokaliptycznych sprzed tysięcznego roku. Niektóre z nich dotrwały do naszych czasów tylko we fragmentach. Można było usłyszeć opisy m.in. przebudzenia zmarłych, walki Eliasza z Antychrystem, wezwania na sąd, proroctw Sybilli Erytrejskiej, wydarzeń ostatecznego dnia.

W festiwalu, który potrwa do następnej niedzieli, wystąpi łącznie kilkudziesięciu artystów z Rosji, Czech, Niemiec, Włoch, Francji, Rumunii, Serbii i Polski.

W programie festiwalu przewidziano m.in. rumuński chorał bizantyjski, barokową muzykę czeskich i polskich klasztorów, tradycyjne pieśni liturgiczne prawosławnego kościoła Serbii oraz poezję i muzykę epoki Karola Wielkiego (IX-X w.), w tym m.in. łacińskie utwory epickie i biesiadne. Wśród atrakcji: plenerowy spektakl "Królowa Śniegu" i polskie tańce renesansowe w strojach z epoki, w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej "Antiquo More".

Zespół Sequentia został założony w 1977 roku przez Benjamina Bagby i nieżyjącą już Barbarę Thornton. Jest jednym z najbardziej zasłużonych zespołów muzyki średniowiecznej. Otrzymał wiele prestiżowych nagród.

Sequentia posiada bogatą dyskografię, obejmującą całą epokę wieków średnich (m.in. wszystkie działa Hildegardy z Bingen), filmowe i telewizyjne produkcje średniowiecznego dramatu muzycznego. Zespół występował w całej Europie, obu Amerykach, Indiach, na Bliskim Wschodzie, we wschodniej Azji, Afryce i Australii.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" rozpoczęła się 23 sierpnia i potrwa do 30 sierpnia. (PAP)

api/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)