Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zespoły Antykonfliktowe strzegą bezpieczeństwa w Poznaniu

0
Podziel się:

Nieumundurowanych funkcjonariuszy w błękitnych kamizelkach z napisem "Zespół
Antykonfliktowy Policja" spotkać można od początku trwania Euro w Poznaniu. To pierwsza tego typu
grupa w Polsce, policjanci strzegą bezpieczeństwa m.in. na stadionie i Starym Rynku.

Nieumundurowanych funkcjonariuszy w błękitnych kamizelkach z napisem "Zespół Antykonfliktowy Policja" spotkać można od początku trwania Euro w Poznaniu. To pierwsza tego typu grupa w Polsce, policjanci strzegą bezpieczeństwa m.in. na stadionie i Starym Rynku.

Do zadań funkcjonujących w strukturach wielkopolskiej policji zespołów należy m.in. monitorowanie miejsc zagrożonych sytuacjami konfliktowymi a także pomoc w rozwiązywaniu takich sytuacji. Rodzaj "umundurowania" i sposób pracy funkcjonariuszy ma pozytywnie wpływać na wizerunek policji. W sytuacjach kryzysowych, zamiast użycia siły, mają przekonywać i prowadzić mediacje.

W Zespołach Antykonfliktowych (ZAK) działa obecnie 21 funkcjonariuszy. W trakcie Euro spotkać ich można m.in. na Starym Rynku i w Strefie Kibica. W czwartek, tak jak i w inne dni meczowe, są na lotnisku i na Stadionie Miejskim.

Policjanci pracowali też w trakcie protestu zorganizowanego przeciw Euro 2012 w Polsce, który w niedzielę przeszedł przez Poznań.

Jak wyjaśniła koordynatorka zespołu, podkom. Katarzyna Andrzejczak, wizerunek policji w czasie imprez związanych z Euro 2012, ma duży wpływ na społeczne poczucie bezpieczeństwa uczestników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. "Obecność policjantów ZAK pozwoli kreować pozytywny obraz policji jako instytucji powołanej przede wszystkim do niesienia pomocy i zapobiegania przestępstwom i wykroczeniom, a dopiero w drugiej kolejności twardo reagującej na nie" - powiedziała PAP.

Szef wielkopolskiej policji insp. Krzysztof Jarosz powiedział PAP, że do tej pory pomysł powołania ZAK świetnie się sprawdza.

"Oni są kierowani wszędzie tam, gdzie jest dużo osób, ich celem jest rozmowa, tłumienie emocji, wyjaśnianie. Kiedy w danej grupie zaczyna narastać konflikt, nie kierujemy tam normalnie umundurowanych funkcjonariuszy, tylko te osoby" - powiedział.

Jak dodał, funkcjonariusze Zespołów Antykonfliktowych będą angażowani również po Euro. Policjanci będą pomagać w utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku w trakcie imprez masowych, sportowych oraz przy zgromadzeniach i protestach.

Uczestnicy ZAK to doświadczeni funkcjonariusze różnych służb, m.in policyjni negocjatorzy, często osoby z wykształceniem psychologicznym, pedagogicznym i resocjalizacyjnym. Obecnie Zespoły Antykonfliktowe działają na zasadzie pilotażu. W 2013 roku okaże się, czy pomysł przyjmie się na stałe w polskiej policji.

Podobne zespoły funkcjonują m.in. w policji Dolnej Saksonii oraz w czeskiej. (PAP)

rpo/ lic/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)