Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zgłoszenia do programu 1: 1 Mistrz i uczeń - do 18 sierpnia

0
Podziel się

1/1 Mistrz i uczeń to spotkania 10 początkujących twórców i działaczy
kulturalnych z 10 mistrzami - artystami i aktywistami. "Jestem bardzo ciekawa tych ludzi" - mówi o
programie jedna z mentorek Jolanta Dylewska.

bErJfFph

1/1 Mistrz i uczeń to spotkania 10 początkujących twórców i działaczy kulturalnych z 10 mistrzami - artystami i aktywistami. "Jestem bardzo ciekawa tych ludzi" - mówi o programie jedna z mentorek Jolanta Dylewska.

W programie mogą wziąć udział twórcy i animatorzy kultury w wieku od 18 do 35 lat, którzy mają ciekawy pomysł na działanie artystyczne lub społeczne w dziedzinach: animacja kultury, design społeczny, film dokumentalny, fotografia dokumentalna i projekty interdyscyplinarne.

1/1 Mistrz i uczeń to spotkania młodych twórców z doświadczonymi mistrzami. Uczestnicy programu będą pracować nad autorskim projektem pod okiem wyjątkowych mentorów. W role opiekunów wcielą się między innymi animatorzy kultury: Zofia Bisiak i Janusz Byszewski, reżyserka filmów dokumentalnych Jolanta Dylewska, artysta Zbigniew Libera i fotograf Tadeusz Rolke.

bErJfFpj

Ci którzy przejdą pomyślnie rekrutację, we wrześniu wezmą udział w warsztatach otwierających. Uczestnicy będą realizować autorskie projekty od października do lutego, kiedy nastąpi uroczyste podsumowanie programu.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", współorganizator programu, wspiera początkujących twórców i animatorów kultury w ich działaniach. W mentoringu widzą szansę na indywidualne traktowanie talentów.

Według Zuzy Sikorskiej, z TIT "ę" program 1/1 wspiera młodych ludzi w realizacji ich pomysłów. Jednym z obszarów działania Towarzystwa jest pomoc tym, którzy pracują twórczo lub społecznie. "Zakładamy, że najcenniejsze jest spotykanie się ludzi - ich wzajemna współpraca oparta na dialogu. Ludzie wzajemnie uczą się od siebie. Stąd pomysł, żeby stworzyć program stricte mentoringowym. Udało nam się pozyskać dziesięciu wyjątkowych mistrzów, którzy pracują w różnych dyscyplinach. Wybrane przez nas osoby są gotowe dzielić się wiedzą i doświadczeniem" - mówi Sikorska.

Uczniowie pięciokrotnie spotkają się z opiekunami na różnych etapach projektu. To od autorów projektów zależy czy będą potrzebować wsparcia na początku, czy może pod koniec swojej pracy. Dodatkowo każdy z uczestników otrzyma 6 tys. zł na realizację pomysłu.

bErJfFpp

Martyna Lewicka z Fundacji Lotto Milion Marzeń zauważa, że program 1/1 jest odpowiedzią na obecną sytuację: "Najnowsze badania pokazują, że tylko 3 proc. Polaków naprawdę interesuje się kulturą, 1/4 trochę, natomiast 7/10 Polaków w ogóle. To bardzo niepokojące przesłanki. Wydaje nam się, że ludzie naturalnie odrzucają kulturę, ponieważ kojarzą ją z czymś wyniosłym. Chcemy pokazać, że kultura jest obok nich i dla nich. W programie wezmą udział nie tylko twórcy, ale również animatorzy, którzy będą aktywizować lokalną kulturę. Naszym celem jest upowszechnianie kultury".

Rekrutacja potrwa do 18 sierpnia. W formularzu zgłoszeniowym należy przedstawić pomysł na projekt artystyczny lub społeczno-kulturalny i wybrać kierunek osobistego rozwoju. Uczestnicy mają również możliwość wyboru mentora, z którym chcieliby pracować.

"Jestem bardzo ciekawa tych ludzi. Inicjatywa i energia powinna wyjść od nich. Nasze relacje będę budować na swoich doświadczeniach pracy ze studentami. Od uczestników oczekuję rozbudowanej inteligencji wizualnej, energii oraz wrażliwości. Liczę na to, że ci ludzie będą mieli coś do powiedzenia. Z tych spotkań wezmę dla siebie bardzo dużo, ale postaram się, żeby ten młody człowiek wziął jeszcze więcej. Jestem dla mojego uczenia" - mówi o programie jedna z mentorek Jolanta Dylewska.

Projekt realizuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" wraz z Fundacją Lotto Milion Marzeń.(PAP)

bErJfFpq

iw/ abe/

bErJfFpK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)