Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego

0
Podziel się:

W 2009 roku wzrosła liczba skarg wnoszonych do Sądu Najwyższego -
poinformował prezes SN Lech Gardocki podczas dorocznego zgromadzenia sędziów Sądu Najwyższego.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele rządu i sądów.

W 2009 roku wzrosła liczba skarg wnoszonych do Sądu Najwyższego - poinformował prezes SN Lech Gardocki podczas dorocznego zgromadzenia sędziów Sądu Najwyższego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele rządu i sądów.

Prof. Gardocki przedstawił sprawozdanie z działalności SN w 2009 roku. Sprawozdanie zwraca uwagę na pogarszającą się jakość polskiego prawa, luki, niespójności i ciągłe nowelizacje.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że w ostatnich latach podejmowane są inicjatywy legislacyjne, zmierzające do upowszechnienia dostępu do sądu; poprzez wprowadzenie e-sądów, nagrywanie rozpraw sądowych oraz wprowadzenie dostępu on-line dla 1/3 komorników.

Prezes TK Bohdan Zdziennicki zaproponował organizowanie corocznych spotkań sędziów SN, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego, zmierzający do ujednolicenia orzecznictwa.

Do SN wpłynęło ogółem 9129 spraw (w 2008 r. - 8890). Było wśród nich 5985 kasacji (w 2008 r. - 5945). Według SN część skarg kasacyjnych, a w Izbie Karnej większość, jest "na niskim poziomie merytorycznym i formalnym". Po wstępnym zbadaniu sprawy w tzw. przedsądzie, do rozpoznania przyjmowane są głównie kasacje precedensowe i takie, dzięki którym SN wpływa na rozwój prawa.

Łącznie w 2009 r. SN rozpoznał 9025 spraw (w 2008 r. - 9033), w tym 5764 kasacji (w 2008 r. - 6053). W ub.r. SN rozpatrzył też 1024 zażalenia, 224 kwestii prawnych, 38 apelacji od wyroków wojskowych sądów okręgowych i 589 skarg o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Reszta to sprawy o ochronę konkurencji i konsumentów, skargi na przewlekłość postępowania oraz o wznowienie postępowania, wnioski o przekazanie sprawy innemu sądowi, o ułaskawienie oraz protesty wyborcze (było ich 49). Średnio sprawy rozpoznawane są w SN: w Izbie Cywilnej - do 9 miesięcy od wpływu, w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych - w 5 miesięcy, w Izbie Karnej - w 6 miesięcy, w Izbie Wojskowej - na bieżąco.

W sprawozdaniu przypomniano najważniejsze wykładnie prawa SN z 2009 r.: - orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z konstytucją określonej wykładni aktu normatywnego, które nie powoduje utraty mocy obowiązującej przepisu, nie stanowi podstawy do wznowienia postępowania; - osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może być wyłączną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę; - za przestępstwo ujawnienia tajemnicy państwowej można ścigać nie tylko jej dysponenta, ale także np. dziennikarza. "Rozstrzygnięcie to, z oczywistych powodów, nie spotkało się z aprobatą przedstawicieli środków społecznego przekazu" - głosi sprawozdanie; - nie można dostosowywać do polskiego prawa kary wobec obywatela RP skazanego w innym państwie UE, przekazanego temu państwu przez Polskę na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, a następnie odesłanego do Polski dla wykonania kary; - odszkodowanie od Skarbu Państwa za represje stalinowskie może dostać także osoba działająca na rzecz
niepodległości w czasie II wojny światowej i po niej na tych obszarach II RP, które po 1945 r. znalazły się w ZSRR; - od odpowiedzialności karnej za zniesławienie zwalnia cytowanie cudzych wypowiedzi, ale tylko wtedy, gdy mają one charakter informacji o sprawach publicznych oraz gdy nie są anonimowe i są "rzeczywistymi cytatami"; - prokuratura nie może utajniać w akcie oskarżenia imienia i nazwiska osoby oskarżonej.(PAP)

dom/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)