Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zielona Góra: Odsłonięto pomnik ku czci "Żołnierzy Wyklętych"

0
Podziel się:

Pomnik ku czci "Żołnierzy Wyklętych" został odsłonięty w piątek w
Zielonej Górze. Pomnik przedstawiający zrywającego się do lotu Orła Białego w koronie ze
zwichniętym skrzydłem stanął na Placu im mjr. Adama Lazarowicza.

*Pomnik ku czci "Żołnierzy Wyklętych" został odsłonięty w piątek w Zielonej Górze. Pomnik przedstawiający zrywającego się do lotu Orła Białego w koronie ze zwichniętym skrzydłem stanął na Placu im mjr. Adama Lazarowicza. *

Na skale, z której wzlatuje orzeł znajduje się tablica z tekstem nawiązującym do ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych o następującej treści: "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia po 1945 roku, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

W uroczystości wzięli udział żołnierze, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, parlamentarzyści i przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także młodzież - łącznie ok. 200 osób. W jej trakcie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został ppłk Jan Kudła - członek antykomunistycznej organizacji "Wolność i Niezawisłość".

Autorem pomnika "Żołnierzy Wyklętych" w Zielonej Górze jest miejscowy rzeźbiarz Robert Tomak. Inicjatorem jego budowy był senator Stanisław Iwan, przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez miasto i sponsorów.

"Istnieje potrzeba przywrócenia historii i opinii publicznej świadomości unikalnego zjawiska, jakim był masowy opór antykomunistyczny w Polsce po II wojnie światowej. Jak powiedział prezydent RP Bronisław Komorowski, bez zaangażowania tych ludzi nie byłoby zrywu Solidarności i obecnej niepodległej Polski () Część tych bohaterów do dziś nie ma swoich mogił, nie odnaleziono ich ciał" - powiedział senator Iwan. (PAP)

mmd/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)