Notowania

wiadomości
04.09.2011 08:23

Zielona Góra: Podwójny wernisaż w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Podwójny wernisaż odbędzie się w środę w zielonogórskim muzeum. Zostaną otwarte wystawy: "Porcelana żarska 1888-1945 ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Żarskiej Porcelany" oraz "Jacek Sroka - malarstwo i grafika".

Podziel się
Dodaj komentarz

Podwójny wernisaż odbędzie się w środę w zielonogórskim muzeum. Zostaną otwarte wystawy: "Porcelana żarska 1888-1945 ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Żarskiej Porcelany" oraz "Jacek Sroka - malarstwo i grafika".

O przygotowaniu nowych ekspozycji poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej Anitta Maksymowicz.

Na ekspozycji poświęconej żarskiej porcelanie będzie można obejrzeć kilkadziesiąt obiektów ze wszystkich okresów działalności wytwórni porcelany w tym mieście, a wśród nich serwisy obiadowe i kawowe oraz świeczniki i wazony. Ekspozycja będzie czynna do 13 listopada.

Fabryka porcelany w Żarach powstała w 1888 roku. Wcześniejsze tradycje produkcji ceramicznej w mieście wiążą się z istniejącą tam od 1856 roku malarnią porcelany oraz jej fabryką działającą w pobliskiej Gozdnicy.

W rok po powstaniu żarskiej wytwórni do miasta przybył jej współwłaściciel Fritz Boehme, który w 1892 roku przejął ją w całości. Fabrykę rozbudowano, powstały nowe wzory wyrobów zdobionych kalkomanią. Od 1900 roku żarska wytwórnia weszła w skład powołanego przez Philippa Rosenthala Zjednoczenia Niemieckich Fabryk Porcelany.

Druga z wystaw będzie poświęcona twórczości malarza i grafika Jacka Sroki. W Zielonej Górze zostanie pokazanych 50 jego prac, w większości wielkoformatowych obrazów olejnych. Ekspozycja powstała we współpracy z krakowską Galerią Labirynt.

W Zielonej Górze zostaną zaprezentowane m.in. obrazy o tytułach: "Hemoglobina i Chlorofil", "Kochankowie", "Potwór z bagien", "Człowiek podobny do Lenina", "Pędraki pod muzeum". Artysta ukazuje na nich rzeczywistość w nieco krzywym zwierciadle, przygląda się jej z pewną dozą ironii. Wśród prezentowanych prac będą także grafiki.

Jacek Sroka urodził się w 1957 roku w Krakowie. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1981 roku uzyskał dyplom w pracowni miedziorytu i malarstwa. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994).

W 2001 roku został laureatem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej przez Zarząd Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków za najciekawszą wystawę indywidualną prezentowaną w Krakowie.

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów w wielu krajach, m.in. USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i Japonii.

Obrazy i grafiki Jacka Sroki będzie można oglądać w zielonogórskim muzeum do 23 października. (PAP)

mmd/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz