Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ziemia
12.07.2010 12:00

Ziemia spod Smoleńska będzie złożona w Kopcu Piłsudskiego w Krakowie

Ziemia z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zostanie złożona na początku sierpnia w kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie, wraz z innymi ziemiami z pól bitewnych, miejsc kaźni oraz w inny sposób uświęconych polską krwią.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ziemia z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zostanie złożona na początku sierpnia w kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie, wraz z innymi ziemiami z pól bitewnych, miejsc kaźni oraz w inny sposób uświęconych polską krwią.

Jak poinformował PAP w poniedziałek przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Jerzy Bukowski, ziemie zostaną złożone podczas uroczystości 4 sierpnia, dwa dni przed rocznicą wymarszu z Krakowa na szlak niepodległości Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego.

"Zamierzamy zaprosić na uroczystość również nowo wybranego prezydenta RP, członków rodzin ofiar oraz przedstawicieli instytucji, których reprezentanci zginęli w Smoleńsku. Obecne będą też lokalne władze i uczestnicy 45. Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego" - wyjaśnił Bukowski.

Ziemia z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu obok lotniska Siewiernyj została pobrana 10 kwietnia przez obecnego na rocznicowych uroczystościach w Katyniu wiceprzewodniczącego Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Andrzeja Fischera. Wraz z nią w zboczach kopca złożone będą ziemie z cmentarzy legionowych z terenów obecnej Litwy i Białorusi.

Bukowski zaznaczył, że mimo iż 96 ofiar tej tragedii nie zginęło na polu walki ani w okupacyjnych kazamatach, zdecydowano - za aprobatą ministra obrony narodowej Bogdana Klicha - o potrzebie złożenia tej ziemi w polskiej Mogile Mogił.

"Smoleńska tragedia ściśle wiąże się z tą sprzed 70 lat, jako że wszyscy pasażerowie prezydenckiego samolotu lecieli oddać hołd polskim oficerom pomordowanym przez NKWD na rozkaz Józefa Stalina i jego najbliższych współpracowników" - wyjaśnił.

W związku z tym, że 10 kwietnia zginął prezydent RP czyli najwyższy zwierzchnik sił zbrojnych, wiceminister i były minister obrony narodowej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz wielu pełniących najwyższe funkcje dowódcze generałów, a także przedstawiciele instytucji dbających o kultywowanie narodowej pamięci, minister Klich postanowił, że uroczystość na Sowińcu zostanie zorganizowana z pełnym ceremoniałem wojskowym.

Według wstępnych planów ceremonia na Sowińcu rozpocznie się o godzinie 19.30. Poprzedzona będzie mszą święta w katedrze na Wawelu oraz złożeniem hołdu marszałkowi Piłsudskiemu oraz prezydenckiej parze Marii i Lechowi Kaczyńskim w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu, zwany także Mogiłą Mogił z racji złożonych tam ziem z pól bitewnych, to największy kopiec w Polsce. Według najnowszych pomiarów, kopiec ma blisko 34 metry wysokości i 110 metrów średnicy u podstawy.

Budowę Kopca z inicjatyw Związku Legionistów Polskich rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów Pierwszej Kompanii Kadrowej. W jego usypywaniu uczestniczyli ludzie z całej Polski i w całym kraju zbierano fundusze na ten cel. Projektantem budowli był inżynier Franciszek Mączyński. Wznoszenie Kopca ukończono 9 lipca 1937 r.

Do dziś w kopcu złożono ziemię z ponad 4 tys. pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków z lat 1794-1989.

Podczas II wojny hitlerowski gubernator Hans Frank nakazał zrównanie budowli z ziemią, czego Niemcy nie zdołali zrealizować, a po wojnie władze komunistyczne postanowiły wymazać Kopiec Piłsudskiego ze świadomości społeczeństwa usuwając jego nazwę z przewodników turystycznych i z planu miasta. W 1953 r. z wierzchołka ściągnięto płytę z krzyżem legionowym, a zdeformowany kopiec zalesiono. Korzenie drzew i krzewów rozsadzały stoki.

Prace przy odbudowie na dobre ruszyły dopiero w 1980 r. Przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa powstał wówczas Komitet Opieki nad Kopcem Piłsudskiego. W 1991 r., w przeddzień Święta Niepodległości 11 listopada, uroczyście odsłonięto wierną replikę granitowego głazu - płyty z krzyżem legionowym. W 1992 r. honorowy patronat nad Kopcem objął Sejm.

W ostatnich latach kopiec dwa razy uszkadzały ulewne deszcze: w latach 1996-1997 oraz w maju tego roku.(PAP)

rgr/ ls/ woj/

Tagi: ziemia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz