Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
solidarna polska
14.11.2011 14:50

Ziobryści warunkowo wykluczeni z PiS

Komitet Polityczny PiS zdecydował, że członkowie klubu Solidarna Polska mają jeszcze ostatnia szansę powrotu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Komitet Polityczny PiS zdecydował, że członkowie klubu Solidarna Polska mają jeszcze czas, by zadeklarować swój powrót do partii.

aktualizacja 21:56

Zwolennicy europarlamentarzysty Zbigniewa Ziobry, którzy utworzyli w Sejmie klub Solidarna Polska, zostali usunięci z PiS. Członkowie Solidarnej Polski zostali z partii wykluczeni warunkowo. Ostateczna uchwała ma wejść w życie w piątek. Do tego czasu zbuntowani posłowie mają czas na powrót do PiS.

Do tego czasu posłowie mogą się jeszcze zastanowić nad swoją polityczną przyszłością - poinformował rzecznik PiS Adam Hofman.

POSŁUCHAJ ADAMA HOFMANA:

Szef klubu Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk, komentując decyzję władz PiS, powiedział: _ w tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak budowa nowoczesnej formacji centro-prawicowej _. _ Ta decyzja nie daje nam alternatywy, znów nikt z nami nie rozmawiał, nikt nie zaprosił nas na spotkanie, nie wysłuchał _ - dodał Mularczyk. Zastrzegł, że _ decyzję _ o tym, że tak się stało podjął prezes PiS Jarosław Kaczyński.

_ - Dla mnie bardzo ważna jest w polityce lojalność wobec przyjaciół, kolegów liderów PiS. Uważam, że z PiS-u został usunięty +prawdziwy PiS+, sól PiS-u, w partii został aparat partyjny, który w mojej ocenie popełnił błąd _ - powiedział poseł.

Szef klubu Solidarna Polska nie obawia się, że jego klub się rozpadnie. Podkreślił, że wszystkie osoby, które weszły do klubu Solidarna Polska, podjęły _ przemyślaną decyzję _, u podstaw której legła solidarność z wykluczonymi z PiS kolegami: Zbigniewem Ziobrą, Jackiem Kurskim oraz Tadeuszem Cymańskim.

Według Mularczyka, decyzja władz PiS _ to decyzja o podzieleniu polskiej prawicy, to nie jest dobra decyzja, to jest znów decyzja oparta na szantażu _.

Poseł jest rozgoryczony decyzją władz PiS. _ Czuję duży żal i smutek _ - powiedział. Podkreślił, że _ po tylu latach pracy dla formacji, dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego _, nikt z usuniętych w ostatnich dniach z partii polityków nie został _ przyjęty na spotkanie, prezes z nikim się nie spotkał, nie wyjaśnił swoich decyzji _.

Politycy PiS od kilku dni przekonują, że członkowie Solidarnej Polski w momencie założenia własnego klubu, wykluczyli się z szeregów partii.

Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział w zeszłym tygodniu, że ta decyzja postawiła ich poza PiS. _ Nastąpi notyfikacja (tego faktu) przez szybką decyzję Komitetu Politycznego za kilka dni _ - mówił wtedy Hofman. Według źródeł PAP, Komitet Polityczny podejmie uchwałę, która stwierdzi to wykluczenie.

Zbigniew Ziobro oraz inni wyrzuceni z PiS europosłowie chcą zwołania kongresu partii, który wprowadzi zmiany _ otwierające drogę do zwycięstwa _. Zapowiadają też swoją obecność na Radzie Politycznej PiS - piszą o tym w liście do prezesa PiS, do którego dotarła PAP.

_ - Oczekujemy od pana prezesa przychylności w sprawie możliwie szybkiego wyznaczenia daty Kongresu Statutowo-Programowego, na którym nasza partia dokona analizy porażek i przeprowadzi zmiany otwierające drogę do upragnionego zwycięstwa _ - czytamy w datowanym na 11 listopada liście, jaki - według informacji PAP - w formie elektronicznej dotarł dziś do kilku najważniejszych polityków PiS.

List został dołączony do odwołania Ziobry, a także Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego od decyzji Komitetu Politycznego PiS o wyrzuceniu ich z partii. PAP dotarła do obu pism ze źródeł zbliżonych do adresatów.

_ - Dobrą okazją do ogłoszenia przez pana decyzji, które przywrócą wyborcom prawicy wiarę i nadzieję na zwycięstwo, jest zbliżająca się Rada Polityczna _ - podkreślili trzej europosłowie.

Czytaj w Money.pl:

Jak dodali, _ wobec nieprawomocności decyzji _ o ich wykluczeniu i czując się nadal - podobnie jak blisko 20 parlamentarzystów Klubu Solidarna Polska - członkami Prawa i Sprawiedliwości, wszyscy mają zamiar stawić się na najbliższym posiedzeniu Rady Politycznej PiS.

_ - Wierzymy, że jest pan gotowy otworzyć się na wiarygodne działania na rzecz koniecznych zmian w partii. Zmian, dzięki którym polska prawica dotrze do serc i umysłów Polaków i zacznie wreszcie wygrywać _ - napisali.

Według informacji PAP, Rada Polityczna odbędzie się 26 listopada. Jak podkreślili wykluczeni z PiS europosłowie, decyzja Komitetu Politycznego _ prowadzi do podziału polskiej prawicy . - Pańska decyzja dzieli polską prawicę. Prawicę, która pod pańskim przywództwem przegrała 6. wybory z rzędu _ - podkreślili. Jak ocenili, nie wszystkie przegrane PiS _ da się wytłumaczyć tylko przewagą konkurencji czy wrogością mediów _.

_ - Wiele wyborów przegraliśmy na własne życzenie, w następstwie popełnionych kardynalnych błędów. Kolejne zwycięstwo PO sprawiło, że nasz kraj znalazł się w dramatycznej sytuacji _ - podkreślili.

_ - Pan prezes i pańskie otoczenie twierdzicie, że wynik jest dobry i że na dobrą sprawę nic się nie stało. Powstaje nieodparte wrażenie, że skoro przegraliśmy drugie, trzecie, czwarte, piąte i szóste wybory z rzędu, to przecież nic się nie stanie jeśli przegramy siódme, ósme, dziewiąte i dziesiąte _ - zaznaczyli Ziobro, Kurski i Cymański.

Czytaj w Money.pl:

- My uważamy inaczej. Polska prawica nie może już więcej przegrywać. Podtrzymujemy wszystkie swoje tezy o przyczynach porażek PiS i kierunkach jego naprawy - oświadczyli. Ich zdaniem, wbrew zapewnieniom Kaczyńskiego nigdy po przegranych wyborach nie było w PiS poważnej debaty o błędach i koniecznych zmianach.

_ - Tak pan, jak i my doskonale o tym wiemy. Również i po tych wyborach debata na komitecie politycznym sprowadziła się do ustawionych ataków na nas za to, że w kampanii intensywnie wspieraliśmy w całym kraju kandydatów PiS i do zaklęć, że wynik jest przecież całkiem dobry _ - podkreślili europosłowie.

_ - Przykre, że zamiast podjąć poważną debatę o naprawie PiS, o tym co zrobić, żeby Prawo i Sprawiedliwość stało się formacją silniejszą, lepiej zorganizowaną, zdolną pomimo zewnętrznych ograniczeń wygrywać wybory - wyrzuca Pan z partii zasłużonych dla niej ludzi _ - dodali.

Ich zdaniem przykre jest też, że _ zamiast na pracy nad poprawą działania partii i zapewnieniu zwycięstwa polskiej prawicy _ Kaczyński koncentruje się na tym, aby jego _ osobista władza nad partią nie doznała najmniejszego uszczerbku, mimo że nic jej nigdy ani faktycznie, ani formalnie nie zagrażało _.

_ - Przykre, że wobec powagi sytuacji, kiedy można jeszcze było uniknąć kryzysu, odmówił Pan osobistego spotkania z wiceprezesem Zbigniewem Ziobro, co może niestety nasuwać wątpliwości co do rzeczywistej woli z Pana strony znalezienia kompromisu i porozumienia na prawicy . Mimo wszystko raz jeszcze zwracamy się do Pana, jako jedynej realnej instancji zdolnej odwrócić bieg wydarzeń z prośbą, by wycofał się Pan ze swojej błędnej decyzji o naszym wyrzuceniu, którą wywołuje Pan podział polskiej prawicy _ - czytamy w liście europosłów.

_ - Decydujący głos w tej, jak i innych sprawach w PiS ma pan prezes. Obok odwołania formalnego do Sądu - do pana zatem kierujemy odwołanie realne _ - podkreślili Ziobro, Kurski, Cymański.

Jak poinformował w piątek PAP rzecznik klubu Solidarna Polska Patryk Jaki, trzej politycy odwołali się w piątek od decyzji Komitetu Politycznego PiS, wykluczającej ich z szeregów partii. Jak podkreślił, zrobili to, choć nie otrzymali byli pisemnej decyzji o ich wyrzuceniu, ani jej uzasadnienia.

O Ziobrystach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t130303.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ten;klub;to;dziecinada;sa;jak;pis,201,0,960201.html) Klub Ziobry to "dziecinada". Są jak PiS Małgorzata Kidawa-Błońska uważa, że "Solidarna Polska" nie różni się co do programu od Prawa i Sprawiedliwości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t97351.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejny;posel;pis;wyznaje;ze;jest;ziobrysta,193,0,951745.html) Poseł PiS wyznaje, że jest ziobrystą. Rozłam? Andrzej Dera mówi Money.pl: Jak wyrzucą Ziobrę, pomyślę czy pójść za nim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t130658.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/blaszczak;ostro;o;cymanskim;on;sie;youtubizuje,103,0,945511.html) Ostro o Cymańskim: On się "youtubizuje" Szef klubu PiS ujawnił co zdecydowano w sprawie niepokornego posła. Cymański: _ biorę to na klatę _.
Tagi: solidarna polska, pis, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz