Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zlot ZHR nad Zalewem Koronowskim

0
Podziel się:

Pod hasłem "Przyszłość zaczyna się dziś" w poniedziałek nad Zalewem
Koronowskim k. Bydgoszczy rozpoczął się Zlot XX-lecia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W
zgrupowaniu, które potrwa do niedzieli, uczestniczy 3,5 tysiąca harcerek i harcerzy z różnych stron
kraju.

*Pod hasłem "Przyszłość zaczyna się dziś" w poniedziałek nad Zalewem Koronowskim k. Bydgoszczy rozpoczął się Zlot XX-lecia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W zgrupowaniu, które potrwa do niedzieli, uczestniczy 3,5 tysiąca harcerek i harcerzy z różnych stron kraju. *

Do popołudnia harcerki i harcerze rozbijali namioty, rozstawiono warty, odbyły się apele. Na wieczór zaplanowano apel całego zlotu, mszę i ognisko. Przez czas trwania zlotu na obozowisku będą funkcjonowały: kaplica, centrum wystaw, gospoda i poczta polowa, wydawany będzie dziennik "Gość Zlotowy", a wieczorami prezentowana będzie kronika filmowa.

W programie zlotu znalazły się m.in.: gra miejska w Toruniu, igrzyska sportowe na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, koncert piosenki turystycznej i poezji śpiewanej na Starym Rynku w Bydgoszczy, festiwal piosenki i przegląd form teatralnych, spływ kajakowy i rajd rowerowy. Zaplanowano liczne dyskusje, m.in. panel "No i co z tym seksem?".

W kaplicy codziennie będą się odbywać msze. Mottem piątku będzie "Bóg jest tym, który jest zawsze przed nami". Harcerki i harcerze mają zastanowić się nad obecnością Boga w życiu codziennym, mocnymi stronami i słabościami swojej wiary. Uczestnicy spotkają się też z misjonarzami i obejrzą film o ich pracy duszpasterskiej.

Hasło złotu zostało zaczerpnięte z homilii papieża Jana Pawła II, wygłoszonej 19 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze. Wówczas harcerze przekazali Ojcu Świętemu tablicę z prawem i przyrzeczeniem harcerskim w wersji z 1936 r., a także rogatywkę.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej powstał 12 lutego 1989 r. w Warszawie. Organizacja odwołuje się do tradycji skautingu i harcerstwa polskiego, kontynuuje zasady programowe Związku Harcerstwa Polskiego z lat 1918-1939, prowadzi wychowanie w duchu chrześcijańskim.

Związek skupia w swoich szeregach 15 tysięcy harcerek i harcerzy. ZHR przez lata prowadziło działalność w trzech pionach: zuchowym (7-11 lat), harcerskim (11-16) i wędrowniczym (16-18), ale w ostatnich latach dołączono Harcerstwo Starsze i Skrzatów (przedszkolaki). Harcerze zdobywają stopnie i sprawności, a zuchy - gwiazdki i sprawności. (PAP)

rau/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)