Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złota płyta dla zespołu Śląsk

0
Podziel się:

Albośmy to jacy tacy - to tytuł piątej złotej płyty w dorobku Zespołu
Pieśni i Tańca "Śląsk". Pierwsze złote wyróżnienie odebrali w 2005 roku za płytę "Karolinka".

Albośmy to jacy tacy - to tytuł piątej złotej płyty w dorobku Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Pierwsze złote wyróżnienie odebrali w 2005 roku za płytę "Karolinka".

Album "Albośmy to jacy tacy" z polskimi tańcami oraz pieśniami narodowymi i ludowymi został nagrany z pomocą Polskiego Radia Katowice w koszęcińskiej siedzibie zespołu.

Na płycie znalazło 17 utworów. Nie zabrakło poloneza, kujawiaka i oberka, a także krakowiaka oraz tańców mieszczan żywieckich, górali podhalańskich, pasterzy z Jurgowa i Lachów Sądeckich.

Większość kompozycji - opracowań muzycznych, które znalazły się na złotym albumie są dziełem Stanisława Hadyny. Z kolei autorem muzyki do "Suity Tańców Rzeszowskich" i opracowania muzycznego "Krakowiaków Lachów Sądeckich" został Ireneusz Łojewski. Opracowaniami muzycznymi pozostałych utworów zajęli się Czesław Grabowski i Krzysztof Dziewięcki.

"Płyty dobrze się sprzedają. To dla nas wielka radość, zwłaszcza w czasach takiej techniki i internetu, który pozwala często dowolnie ściągać utwory z różnych portali" - powiedział Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu "Śląsk".

Pierwszą Złotą Płytę zespół odebrał w lipcu 2005 roku za "Karolinkę", którą szybko ochrzczono wizytówką Śląska. Trzy lata później zyskała status platynowej. Kolejny złoty krążek odebrali w grudniu 2005 roku za album kolędowy "Święta Noc". Na liście złotych płyt znalazł się m.in. album z piosenkami górniczymi - "Starzyk" - wydany w 2007 roku.

Wszystkie krążki tworzą tzw. Złotą Kolekcję Śląska uznawaną za leksykon polskich tradycji i obyczajów - ilustrowany muzyką i pieśniami. Utwory są opracowaniami lub twórczymi autorskimi dziełami cenionych w Polsce i za granicą kompozytorów m.in. Stanisława Hadyny, czy Wojciecha Kilara.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał 1 lipca 1953 roku. Średnio na scenach w kraju i poza jego granicami prezentują się 120 razy rocznie. Wyróżnienie zostanie im wręczone 1 lipca podczas "Święta Śląska" - wieczornego koncertu galowego, który odbędzie się w siedzibie zespołu w Koszęcinie (woj. śląskie). (PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)