Notowania

erwin axer
06.08.2012 09:00

Zmarł Erwin Axer, wielki twórca polskiego teatru

Reżyser teatralny, eseista i pedagog, jeden z największych twórców powojennego teatru; wieloletni dyrektor stołecznego Teatru Współczesnego w Warszawie zmarł w niedzielę w nocy. Miał 95 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariusz Kubik/gdfl/wikimedia commons)

*Reżyser teatralny, eseista i pedagog, jeden z największych twórców powojennego teatru; wieloletni dyrektor stołecznego Teatru Współczesnego w Warszawie zmarł w niedzielę w nocy. Miał 95 lat. *

Wiadomość o śmierci potwierdził PAP Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie. Erwin Axer urodził się 1 stycznia 1917 roku w Wiedniu. Dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Reżyserskiej Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej (1939).

Debiutował jednoaktówką Eugene'a O'Neilla _ Ksieżyc nad Karybami _ na scenie Teatru Narodowego. Przed wojną przygotował jeszcze na tej scenie operę _ Nędza uszczęśliwiona _ Macieja Kamieńskiego (1938) i _ Zwiastowanie _ Paula Claudela (1938) oraz w marcu 1939 roku _ Pannę Julię _ Augusta Strindberga.

Przez pierwsze dwa lata wojny pracował jako reżyser i aktor w Polskim Teatrze Dramatycznym we Lwowie. Tam też wyreżyserował w 1941 roku _ Pannę Maliczewską _ Gabrieli Zapolskiej i grał epizodyczne role.

Od 1949 do 1979 roku, z małymi przerwami, Erwin Axer zajmował się pedagogiką na Wydziale Reżyserii w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Jest również autorem licznych esejów o teatrze oraz krótkich form literackich, porównywanych często do prozy Antoniego Czechowa, a publikowanych przez lata w miesięcznikach _ Dialog _ i _ Teatr _. Część z nich opublikował w książkach: _ Listy ze sceny _ (1955, 1957), _ Sprawy teatralne _ (1966), _ Ćwiczenia pamięci _ (1984, 1991, 1998), _ Kłopoty młodości, kłopoty starości _ (2006), _ Z pamięci _ (2007).

Czytaj więcej w Money.pl
Trwa pogrzeb Andrzeja Łapickiego Po mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza, odprawianej przez ks. Adama Bonieckiego, aktor spocznie w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim.
Odszedł Andrzej Łapicki, wybitny polski aktor O śmierci poinformowała jego druga żona. Artysta miał 88 lat.
Tagi: erwin axer, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz