Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmarł Lawrence "Butch" Morris, kompozytor i dyrygent jazzowy

0
Podziel się:

Amerykański kornecista, kompozytor i dyrygent, twórca filozofii muzyki
"Conduction", Lawrence D. "Butch" Morris zmarł w Nowym Jorku po długiej chorobie. Za dwa tygodnie
muzyk skończyłby 66 lat.

Amerykański kornecista, kompozytor i dyrygent, twórca filozofii muzyki "Conduction", Lawrence D. "Butch" Morris zmarł w Nowym Jorku po długiej chorobie. Za dwa tygodnie muzyk skończyłby 66 lat.

Informacje o śmierci muzyka podał 30 stycznia portal jazzarium.pl

"Moim instrumentem jest muzyka. Moim narzędziem był kornet, teraz jest nim batuta. Zajmuję się muzyką w całości" - powiedział w "Butch" Morris dziennikarzowi PAP w 2011 roku, przed jego koncertem podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. "Choć do świata muzyki wkroczyłem przez jazz, bardzo lubię czerpać z innych rodzajów muzyki, różnych instrumentów. Zrozumiałem, że tylko przy otwartej głowie da się tworzyć interesującą sztukę" - dodał.

Lawrence D. "Butch" Morris (ur. 1947), karierę muzyczną rozpoczął od grania ze swoim bratem Wilburem, kontrabasistą. Zajmowała go wówczas muzyka free jazzowa. Po przeprowadzce z Kalifornii do Nowego Jorku uczył się i grywał u boku takich muzyków jak David Murray, Charles Tyler i Hamiet Bluiett. Znów zmienił miejsce zamieszkania, spędził rok w Paryżu, gdzie występował i nagrywał z lokalnymi muzykami a także m.in. z saksofonistą Stevem Lacym.

W 1985 roku Morris, wówczas już uznany kornecista, stanął na scenie nowojorskiego klubu The Kitchen, by dyrygować grupą instrumentalistów. Wystąpił wyłącznie w roli dyrygenta. Dzięki tej zmianie nagrana została płyta "Current Trends in Racism in Modern America" - pierwsza z serii krążków rejestrujących koncerty orkiestry dowodzonej przez Morrisa. Do dziś powstało około 130 płyt o tym charakterze.

"Conduction" - filozofia muzyki uprawiana przez Morrisa - zakłada całkowite zdanie się na improwizację w twórczości. Ani muzycy, ani dyrygent nie dysponują notacją czy wcześniej ustaloną konstrukcją kompozycji. Instrumentaliści dostosowują się do uwag dyrygenta, który komunikuje się z nimi za pomocą kilkunastu ustalonych gestów, sugerujących dalszy przebieg improwizacji.

"Celem jest rozszerzenie palety ekspresji jak tylko się da" - tłumaczył w rozmowie z PAP. "Staram się nie powtarzać swoich ruchów i gestów. Nie powtarzać sam siebie. My tworzymy muzykę spontanicznie, nie odgrywamy jej" - dodał.

W latach 90. był już słynnym jazzowym twórcą, znanym ze swojego filozoficznego podejścia do muzyki. "Przez +muzykę+ rozumiem muzykę jazzową, poważną, rock and roll, pop, muzykę afrykańską, japońską, turecką... mam na myśli muzykę jako taką, w całości". Ostatnim krążkiem w dyskografii "Butcha" Morrisa jest "The Rite" z 2003 roku.

W 2011 r. Morris wystąpił w warszawskiej Sali Kongresowej podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Był to ostatni europejski koncert w jego karierze. (PAP)

pj/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)