Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmarł malarz i grafik prof. Jerzy Handermander

0
Podziel się:

Wybitny malarz i grafik prof. Jerzy Handermander zmarł w niedzielę w
Katowicach - poinformowała w poniedziałek katowicka Akademia Sztuk Pięknych, gdzie artysta przez
wiele lat pracował.

bECivMQB

Wybitny malarz i grafik prof. Jerzy Handermander zmarł w niedzielę w Katowicach - poinformowała w poniedziałek katowicka Akademia Sztuk Pięknych, gdzie artysta przez wiele lat pracował.

"Pan profesor był człowiekiem o ujmującej osobowości. Niezwykle życzliwy, ciepły, był powszechnie kochany przez studentów" - powiedział PAP prodziekan Wydziału Projektowego dr Zbigniew Furgaliński, który współpracował z nim ponad 20 lat.

"Był też miłośnikiem anegdot. Tworzył kiedyś cykl grafik o tematyce morskiej, zresztą bardzo pięknych. Zawsze podkreślał, że powstały w Zakopanem. Jako twórca niezwykle rzetelny, warsztatowiec. Specjalizował się w akwaforcie i malarstwie. To było malarstwo tradycyjne, z którego przebijał ten jego życzliwy stosunek do świata" - dodał.

bECivMQD

Jerzy Handermander urodził się w 1935r . w Bolechowie - na kresach Rzeczypospolitej. Był grafikiem, malarzem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Studiował w tej uczelni, kiedy jeszcze była filią krakowskiej ASP, na Wydziale Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1965 r.

Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1965 r. jako asystent w pracowniach grafiki warsztatowej, od 1974 r. w pracowni malarstwa i rysunku. Brał udział w wielu wystawach i konkursach w kraju i za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień - m.in. Złoty Medal Salonu Paryskiego, Nagrodę Specjalną Ministra Żeglugi, Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta. Jego prace znajdują się w licznych muzeach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. (PAP)

lun/ abe/

bECivMRe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)