Notowania

rosja
28.05.2013 20:54

Zmarł marszałek Związku Radzieckiego

Naczelny dowódca Wojsk Państw-Stron Układu Warszawskiego, zmarł we wtorek w Moskwie w wieku 91 lat po długiej i ciężkiej chorobie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Russavia/CC/Wikimedia)

Wiktor Kulikow, były naczelny dowódca Wojsk Państw-Stron Układu Warszawskiego, zmarł we wtorek w Moskwie w wieku 91 lat po długiej i ciężkiej chorobie - poinformował szef Klubu Dowódców Wojskowych Rosji Nikołaj Dieriabin.

To Kulikow jako głównodowodzący Wojskami Państw-Stron Układu Warszawskiego i I wiceminister obrony ZSRR kontrolował przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku.

Był uczestnikiem II wojny światowej. Po wojnie pełnił służbę na różnych stanowiskach dowódczych i sztabowych. W latach 1967-69 był dowódcą Kijowskiego Okręgu Wojskowego, a od 1969 do 1971 roku - dowódcą Zachodniej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, która stacjonowała w ówczesnym NRD.

W latach 1971-77 - szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR i I wiceminister obrony ZSRR. Od 1977 do 1989 roku był głównodowodzącym Wojskami Państw-Stron Układu Warszawskiego w randze I wiceministra obrony ZSRR.

W latach 1989-92 - generalny inspektor Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, a potem - doradca ministra obrony FR. W latach 1999-2003 zasiadał w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji.

W Moskwie podano już, że Kulikow zostanie pochowany na stołecznym Cmentarzu Nowodiewiczym, miejscu spoczynku wielu zasłużonych Rosjan, w tym pierwszego prezydenta pokomunistycznej Rosji Borysa Jelcyna.

Czytaj więcej w Money.pl
Stawiają zasieki na granicy. Gruzja protestuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gruzji skrytykowało stawianie przez rosyjskie wojsko ogrodzenia na granicy administracyjnej między Osetią Płd., a pozostałą częścią Gruzji.
Ukraińcy nie chcą oddać Rosji magistrali Prawie 60 procent mieszkańców Ukrainy jest zdania, że ukraińska sieć transportu gazowego powinna zostać w posiadaniu państwa .
Koniec embarga zagraża szansom na pokój Rosja wyraziła we wtorek rozczarowanie decyzją UE o nieprzedłużaniu embarga na dostawy broni do Syrii.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz