Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmarł Władysław Stopiński - obrońca Westerplatte

0
Podziel się:

W środę w Skarżysku-Kościelnym (Świętokrzyskie) odbędzie się pogrzeb kpt.
Władysława Stopińskiego - zmarłego w niedzielę w wieku 95 lat - obrońcy składnicy tranzytowej na
Westerplatte we wrześniu 1939 roku - poinformował PAP ks. Mirosław Maciąg, proboszcz parafii w
Lipowym Polu.

W środę w Skarżysku-Kościelnym (Świętokrzyskie) odbędzie się pogrzeb kpt. Władysława Stopińskiego - zmarłego w niedzielę w wieku 95 lat - obrońcy składnicy tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku - poinformował PAP ks. Mirosław Maciąg, proboszcz parafii w Lipowym Polu.

Rodzinną uroczystość pogrzebową rozpocznie w południe żałobna msza święta w kościele w Lipowym Polu; po nabożeństwie kondukt uda się na cmentarz w Skarżysku-Kościelnym.

Władysław Stopiński otrzymał 1 września zeszłego roku - w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej - honorowe obywatelstwo Skarżyska-Kamiennej. Skarżyscy radni uhonorowali weterana w uznaniu jego żołnierskich zasług dla ojczyzny i pracy dla miasta.

Kapral Władysław Stopiński przybył do jednostki wojskowej na Westerplatte w marcu 1939 roku. W czasie obrony półwyspu walczył na placówce "Prom", a po jej zniszczeniu - w rezerwie koszar jako karabinowy. Po kapitulacji - jak większość westerplatczyków - trafił do stalagu.

Po wojnie związał swoje życie zawodowe z PKP w Skarżysku-Kamiennej, gdzie był komendantem służby ochrony kolei, nastawniczym, kierownikiem pociągów towarowych i majstrem w warsztatach wagonowych. Pełnił też m.in. funkcję drugiego sekretarza egzekutywy PZPR. Na emeryturę przeszedł w 1975 roku.

W 1995 roku głośnym echem odbiło się zaproszenie przez niego na obchody swoich 80. urodzin Martina Menzla - celowniczego z pancernika Schleswig-Holstein. Podczas mszy świętej w kościele w Lipowym Polu koło Skarżyska-Kamiennej - gdzie Stopiński mieszkał - doszło do symbolicznego pojednania obu kombatantów.

Od 1998 roku Władysław Stopiński był honorowym obywatelem Gdańska.

Z ponad 200-osobowej załogi Westerplatte żyje jeszcze 95-letni Ignacy Skowron w Kielcach oraz - prawdopodobnie - 93-letni Jan Lelej w Ostródzie (Warmińsko-Mazurskie) i 95-letni Aleksy Kowalik - w Blachowni koło Częstochowy.(PAP)

mch/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)