Notowania

wiadomości
02.03.2014 19:04

Zmarł znany francuski reżyser Alain Resnais

Swą reżyserską karierę rozpoczął od filmów krótkometrażowych. Za film Van Gogh otrzymał w 1948 roku Oscara w kategorii krótkiego metrażu. Debiutował pierwszym filmem pełnometrażowym w 1959 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Alain Resnais, jeden z czołowych reżyserów tzw. francuskiej nowej fali, zmarł w sobotę wieczorem w Paryżu w wieku 91 lat - poinformował dziś producent jego filmów Jean Louis Livi.

Jego najbardziej znane filmy to _ Hiroszima, moja miłość _ (1959), _ Zeszłego roku w Marienbadzie _ (1961). W lutym tego roku na 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem za obraz _ Aimer, boire et chanter _, otwierający nowe perspektywy sztuki filmowej.

Swą reżyserską karierę rozpoczął od filmów krótkometrażowych. Za film _ Van Gogh _ otrzymał w 1948 roku Oscara w kategorii krótkiego metrażu.

Debiutował pierwszym filmem pełnometrażowym w 1959 roku. _ Hiroszima moja miłość _ wzbudzała skrajne emocje. W obrazie tym sceny miłosne przeplatały się ze scenami atomowej zagłady. Dwa lata później nakręcił drugi równie głośny film _ Zeszłego roku w Marienbadzie _. _ Opatrzność _ z 1877 roku była pierwszym anglojęzycznym filmem Resnais.

Był laureatem wielu nagród filmowych: Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za _ Zeszłego roku w Marienbadzie _, Cezara za _ Opatrzność _, Srebrnego Niedźwiedzia", za _ Smoking/No Smoking _; w 1980 roku był laureatem Grand Prix Jury w Cannes za _ Wujka z Ameryki _, otrzymał także w 1998 roku Srebrnego Niedźwiedzia za dorobek artystyczny. W 2009 roku otrzymał na Festiwalu w Cannes nagrodę specjalną za całokształt twórczości.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz