Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znaleziska w Syrii wskazują na kontakty z Egiptem 4000 lat temu

0
Podziel się:

Archeolodzy z niemiecko-syryjskiego zespołu, prowadzącego wykopaliska na
stanowisku w północnej Syrii, poinformowali o odkryciu starożytnych artefaktów świadczących o
rozwiniętych kontaktach handlowych mieszkańców dzisiejszej Syrii i Egiptu, istniejących już w epoce
brązu.

Archeolodzy z niemiecko-syryjskiego zespołu, prowadzącego wykopaliska na stanowisku w północnej Syrii, poinformowali o odkryciu starożytnych artefaktów świadczących o rozwiniętych kontaktach handlowych mieszkańców dzisiejszej Syrii i Egiptu, istniejących już w epoce brązu.

Informację podał serwis internetowy Monsters and Critics.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym położonym w pobliżu miasta Aleppo, w prowincji Halab w północno-zachodniej Syrii, gdzie znajdują się pozostałości starożytnego miasta Amorytów, będącego stolicą królestwa Qatna istniejącego na tych terenach w okresie 2200-2000 r. p.n.e.

Jak poinformował prof. Peter Pfalzner z Uniwersytetu w Tybindze, kierujący zespołem archeologów z Syrii i Niemiec, podczas badania grobowców na stanowisku w komorach grobowych odkryto rozmaite przedmioty, pochodzące z Mezopotamii oraz starożytnego Egiptu.

Już wcześniejsze odnalezienie na stanowisku kamiennego sfinksa z inskrypcją wskazującą na księżniczkę Itę, córkę faraona Amenemhata II panującego w Egipcie w latach 1911-1882 p.n.e., sugerowało nawiązanie kontaktów dyplomatycznych przez władców królestwa Qatna i Egiptu.

Według prof. Pfalznera, podczas ostatnich prac wykopaliskowych w grobowcach odnaleziono około 50 artefaktów pochodzenia egipskiego, będących przedmiotami ofiarnymi z okresu 1650-1600 r. p.n.e., z późnego okresu epoki brązu.

Wśród znalezisk znajdują się bransolety ze złota i lapis lazuli, złota płytka z rysunkiem drzewa palmowego, kryształowy dzbaneczek oraz kamienny posąg przedstawiający hipopotama.

Zdaniem archeologów, starożytne królestwo Qatna było państwem bogatym i posiadającym kontakty handlowe z innymi częściami starożytnego świata rozwinięte w stopniu znacznie większym niż dotychczas przypuszczano.(PAP)

jot/ tot/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)