Notowania

prezydent
03.08.2010 13:16

Znamy program zaprzysiężenia prezydenta

Uroczystość będzie miała miejsce w piątek. Bronisław Komorowski wygłosi orędzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Przysięga przed Zgromadzeniem Narodowym, orędzie prezydenta, spotkanie z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu - to główne elementy piątkowej uroczystości zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta.

Uroczystość w Sejmie rozpocznie się o godz. 10. Szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla zapowiada, że Bronisław Komorowski i jego żona Anna przyjadą do Sejmu parę minut przed godz. 10.

Szef Kancelarii Sejmu przywita prezydenta elekta przy wejściu głównym i przeprowadzi go do sali plenarnej. Parę prezydencką przywitają marszałkowie Sejmu i Senatu.

W sali plenarnej, przed Zgromadzeniem Narodowym, Komorowski złoży przysięgę o treści: _ Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem _. Przysięgę można zakończyć słowami _ Tak mi dopomóż Bóg _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t99254.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;z;pierwsza;wizyta;poleci;do;trzech;stolic,206,0,649934.html) Komorowski z pierwszą wizytą poleci do trzech stolic

Następnie prezydent wygłosi orędzie. _ - Później poseł sekretarz odczyta protokół, który będzie formalnym potwierdzeniem uroczystości zaprzysiężenia _ - powiedział Czapla. Tę część uroczystości zaplanowano na pół godziny.

Po zaprzysiężeniu Komorowski najprawdopodobniej złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parlamentarzystów poległych w trakcie II wojny światowej. Spotka się także z Konwentami Seniorów obu izb w gabinecie marszałka Sejmu.

Pytany o uczczenie pamięci tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w trakcie uroczystości zaprzysiężenia, Czapla powiedział, że będzie miało to miejsce najprawdopodobniej w orędziu prezydenta.

Czapla poinformował, że w sali plenarnej Sejmu przygotowanych będzie 560 miejsc dla posłów i senatorów, którzy stanowią Zgromadzenie Narodowe. _ - Dół sali jest przygotowany praktycznie wyłącznie dla parlamentarzystów, dla prezydenta, dla marszałków Sejmu i Senatu. Dodatkowo pan prezydent dysponuje miejscami dla swoich najbliższych współpracowników. Te miejsca będą zajęte m.in. przez ministra Jacka Michałowskiego, gen. Stanisława Kozieja i ministra Dariusza Młotkiewicza _- mówił Czapla.

W galerii zasiądą z kolei m.in. członkowie rządu, którzy nie są parlamentarzystami i przedstawiciele instytucji państwowych. _ - Dużą część galerii dla publiczności zajmie korpus dyplomatyczny - około 100 szefów placówek lub ich zastępców. Pozostałe miejsca są na wagę złota _ - powiedział szef Kancelarii Sejmu.

Gośćmi uroczystości zaprzysiężenia będą także byli prezydenci, byli premierzy, byli marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele duchowieństwa, szef Sztabu Generalnego, dowódcy sił zbrojnych, prezydent Warszawy, wojewoda mazowiecki, rodzina prezydenta elekta i jego przyjaciele.

Po uroczystości w Sejmie, nowo zaprzysiężony prezydent weźmie udział w mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 12 w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana. Mszę będzie koncelebrował metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Z kolei o godz. 14 w Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego.

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Polska podzielona przez smoleńską tragedię i krzyż ]( http://news.money.pl/artykul/polska;podzielona;przez;smolenska;tragedie;i;krzyz,194,0,644802.html )
Tagi: prezydent, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz