Notowania

wiadomości
10.10.2013 07:33

Znany brytyjski reżyser Mike Leigh będzie gościć w Warszawie

Znany brytyjski reżyser i scenarzysta Mike Leigh, zdobywca siedmiu nominacji do Oscara, twórca m.in. filmów "Vera Drake", "Sekrety i kłamstwa", "Happy-Go-Lucky", w dniach 23-24 października będzie gościć w Warszawie - poinformowała polska Filmoteka Narodowa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Znany brytyjski reżyser i scenarzysta Mike Leigh, zdobywca siedmiu nominacji do Oscara, twórca m.in. filmów "Vera Drake", "Sekrety i kłamstwa", "Happy-Go-Lucky", w dniach 23-24 października będzie gościć w Warszawie - poinformowała polska Filmoteka Narodowa.

Wizyta artysty ma towarzyszyć organizowanej w kinie Iluzjon w dniach 23-31 października, przez filmotekę i British Council Polska, retrospektywie filmów tego reżysera.

"Leigh stworzył w kinie specyficzny styl, łączący wnikliwą obserwację rzeczywistości z poetyką absurdu. Jego filmy podejmują zwykle tematykę społeczną, ukazując zwykłych ludzi w codziennych sytuacjach. Centralnym motywem twórczości reżysera jest rodzina, dylematy codziennej egzystencji, problem więzi międzyludzkich. Często skomplikowana sieć wzajemnych stosunków okazuje się dla bohaterów filmów Leigh źródłem siły. Mimo wielu elementów sugerujących narodową przynależność dzieł Brytyjczyka, dba on o czytelne przesłanie, pozwalające interpretować jego twórczość w kategoriach uniwersalnych" - podkreślono w zaproszeniu na przegląd.

W ramach retrospektywy "Sekrety i kłamstwa Mike'a Leigh" publiczność obejrzy 18 filmów m.in.: "Verę Drake", "Sekrety i kłamstwa", "Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia".

"Vera Drake" (2004), z Imeldą Staunton w roli głównej, to prawdziwa historia kobiety skazanej w latach 50. za dokonywanie nielegalnych aborcji. Bohaterka pracuje jako sprzątaczka w domach bogatych londyńczyków. Decyduje się na proceder związany z aborcjami, ponieważ chce pomagać biednym dziewczynom, które zaszły w niechcianą ciążę. Swoje działania Vera postrzega w kategoriach misji, dobrych uczynków.

"Przedstawiając kontrowersyjny temat, Leigh pozostaje po stronie bohaterki. Nie jest to obiektywna relacja minionych wydarzeń, lecz próba zrozumienia, a nawet usprawiedliwienia postawy kobiety" - zwracają uwagę organizatorzy przeglądu. Dramat "Vera Drake" nominowano do Oscara za reżyserię i scenariusz oryginalny (nominacje dla Leigh) oraz w kategorii główna rola kobieca (Staunton).

W "Sekretach i kłamstwach" (1996) zagrały m.in. Brenda Blethyn i Marianne Jean-Baptiste. Jedna z bohaterek, Cynthia, w wieku 16 lat urodziła córkę, Hortense, którą następnie porzuciła. Po latach Hortense odnajduje biologiczną matkę, mieszkającą w zaniedbanym domu na przedmieściach. Kobiety różni nie tylko status społeczny, ale i - kolor skóry. Pierwsze spotkania matki i córki przebiegają w histerycznej atmosferze, stopniowo jednak kobietom udaje się odnowić zerwaną przed laty więź. "Sekrety i kłamstwa" nagrodzono Złotą Palmą w Cannes. Były ponadto nominowane do pięciu Oscarów, m.in. za reżyserię i scenariusz (Leigh) oraz w kategorii najlepszy film.

"Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia" (2008) zdobyło nominację do Oscara za scenariusz (Leigh), a odtwórczyni głównej roli, Sally Hawkins, otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki na Berlinale. "Słodko-gorzka komedia, której bohaterką jest 30-letnia Poppy. Atrakcyjna kobieta, obdarzona wielkim poczuciem humoru, jest nauczycielką w szkole podstawowej. Mieszka z koleżanką z pracy - obie wiodą skromne życie, nie tracą nadziei na znalezienie życiowych partnerów. Poppy wyróżniają ponad przeciętność: jej radość życia, życzliwość wobec innych, bezpośredniość w kontaktach z przyjaciółmi, pewność siebie, oddanie w pracy. Wyzwaniem dla jej optymizmu staje się nauka jazdy ze sfrustrowanym instruktorem, a zamęt w jej życiu wprowadza pojawienie się pewnego mężczyzny" - czytamy w opisie filmu.

Pierwszego dnia przeglądu, 23 października (po projekcji filmu "Wszystko albo nic" z 2002 r.), Mike Leigh (ur. 1943 w Salford) spotka się w Iluzjonie z widzami.

Retrospektywy filmów Leigh odbędą się także w Poznaniu (2-14 listopada, Nowe Kino Pałacowe) i we Wrocławiu (15-26 listopada, Kino Nowe Horyzonty). Szczegółowy program wszystkich trzech przeglądów dostępny będzie na stronach: www.iluzjon.fn.org.pl, www.zamek.poznan.pl, www.kinonh.pl. (PAP)

jp/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz