Notowania

wybory w mołdawii
28.12.2011 12:35

Znowu prezydencki pat w Mołdawii

Jedyny kandydat na prezydenta Mołdawii, Marian Lupu, wycofuje się z walki o najwyższy urząd w państwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR-TASS)

Jedyny kandydat na prezydenta Mołdawii, Marian Lupu, wycofuje się z walki o najwyższy urząd w państwie. To - jak pisze Reuters - grozi pogłębieniem się kryzysu politycznego w tym jednym z najbiedniejszych krajów w Europie.

Wycofanie się Lupu, który jest przewodniczącym parlamentu i jednocześnie pełni obowiązki prezydenta, oznacza, iż wybór szefa państwa przez parlament będzie opóźniony. Data głosowania została we wtorek wyznaczona na 15 stycznia.

Mołdawia nie ma prezydenta od czasu odejścia komunistycznego przywódcy Vladimira Voronina we wrześniu 2009 roku. Lupu twierdzi, że wycofuje się z kandydowania, aby _ otworzyć nowe możliwości wyboru prezydenta i rozwiązać kryzys polityczny w Mołdawii _.

16 grudnia Lupu, startujący jako jedyny kandydat, uzyskał w wyborach 58 głosów deputowanych, gdyż sprawująca władzę prozachodnia koalicja nie ma w 101-miejscowym parlamencie 61 głosów niezbędnych do wyboru głowy państwa. Wybory te tradycyjnie zbojkotowali komuniści, którzy domagali się wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Paraliż polityczny spowalnia reformy w Mołdawii, której gospodarka opiera się w dużej mierze na eksporcie wina i transferze dewiz od Mołdawian pracujących za granicą.

Impas nie ułatwia też uregulowania konfliktu z separatystycznym Naddniestrzem, gdzie w niedzielę odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Wygrał je były przewodniczący parlamentu Jewgienij Szewczuk. Jego rywalem był obecny przewodniczący parlamentu, popierany przez Rosję Anatolij Kaminski.

O Mołdawii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t20829.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/moldawia;znow;nie;zdolano;wybrac;prezydenta,250,0,991994.html) W tym kraju nie potrafią wybrać prezydenta Koalicja rządząca - luźne ugrupowanie prozachodnich partii - nie ma 61 głosów w 101-miejscowym parlamencie niezbędnych do wyboru głowy państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/moldawia;trwaja;wybory;w;naddniestrzu;pod;czujnym;okiem;rosji,196,0,987332.html) Trwają wybory. Rosja pozostaje czujna Zwycięzca niedzielnych wyborów musi uzyskać 50 procent głosów, jeśli tak się nie stanie, potrzebna będzie druga tura
Tagi: wybory w mołdawii, mołdawia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz