Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
ZNP: nieprawidłowości w zatrudnieniu w szkole w Łodzi usunięte

Nieprawidłowości dotyczące zatrudnienia nauczycieli w zespole szkół w Łodzi prowadzonym przez ZNP zostały usunięte; obecnie obowiązują tam zapisy ustawy Karta Nauczyciela - poinformował we wtorek prezes okręgu łódzkiego związku Marek Ćwiek.

Ćwiek odniósł się do informacji podanych przez dziennik "Rzeczpospolita", że w szkołach prowadzonych przez ZNP, nie obowiązuje Karta Nauczyciela, a 40 proc. nauczycieli szkół prowadzonych przez związek zatrudnionych było na tzw. umowy śmieciowych. Jako przykład podano zespół szkół w Łodzi, w którego skład wchodzą szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum.

Według zestawienia dotyczącego roku szkolnego 2012/2013 z blisko 39 etatów pedagogicznych w tym zespole, 41 proc., czyli ponad 16, było umowami o dzieło lub zlecenie. Kolejnych 14 - to etaty na czas nieokreślony zawarte na podstawie kodeksu pracy, następne 7,5 - to umowy na czas określony.

Jak zaznaczył Ćwiek dane, które podaje "Rz", dotyczą stanu zatrudnienia z ubiegłego roku i są już nieaktualne. Podał, że za ówczesny stan odpowiada dyrektorka szkoły, z którą w lutym tego roku rozwiązano umowę o pracę. Obecnie placówką kieruje nowy dyrektor.

Szef okręgu łódzkiego ZNP podkreślił, że nauczycieli w szkołach ZNP dotyczą warunki określone w ustawie Karta Nauczyciela, czyli pracują tam w oparciu o umowę o pracę, mają ustawowe pensum, a wysokość ich wynagrodzenia określa rozporządzenie ministra edukacji w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Jak przypomniał wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński, organem założycielskim łódzkich szkół ZNP jest Zarząd Okręgu Łódzkiego ZNP. Pomysł powołania szkoły pojawił się tuż po wprowadzeniu reformy oświaty z końca lat 80. Szkoła podstawowa powstała w 1991 r. jako placówka społeczna. Z inspiracji rodziców powstały kolejne dwie placówki - gimnazjum i liceum oraz Szkoła Muzyczna I Stopnia. Jak zaznaczył Baszczyński, placówki te cieszą się dobrą opinią, a uczniowie ich osiągają bardzo dobre wyniki.(PAP)

dsr/ ls/ mow/

PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.