Notowania

wiadomości
11.11.2011 04:19

Żołnierz USA skazany na dożywocie za zabójstwa w Afganistanie

Calvin Gibbs, 26-letni sierżant armii USA, został w czwartek skazany przez amerykański sąd wojskowy na dożywotnie więzienie za zabicie trzech afgańskich cywilów w 2010 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Calvin Gibbs, 26-letni sierżant armii USA, został w czwartek skazany przez amerykański sąd wojskowy na dożywotnie więzienie za zabicie trzech afgańskich cywilów w 2010 roku. *

Wyrok zapadł w bazie wojskowej Lews-McChord w pobliżu Seattle w stanie Waszyngton. W przypadku dobrego sprawowania, po 10 latach Gibbs będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienia z więzienia.

Sąd wojskowy uznał, że Gibbs - wraz z czterema innymi żołnierzami - dokonał w prowincji Kandahar wyjątkowo brutalnych zabójstw afgańskich cywilów w okresie od stycznia do maja 2010 roku. Oprawcy obcięli swym ofiarom palce, które zatrzymali przy sobie jako "trofea wojenne".

Podczas procesu Gibbs przyznał się do zabicia jednej osoby i to - jak przekonywał - w obronie koniecznej. Trzech innych zabójców z jego oddziału, nazwanego przez media "Kill Team", przyznało się do winy w zamian za złagodzenie wyroków, a dwóch z nich obciążyło swymi zeznaniami Gibbsa. Proces piątego jeszcze się nie rozpoczął.(PAP)

sp/

10175129 10175204

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz