Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Żołnierze ze Szczecina ćwiczą w Danii

0
Podziel się:

1200 żołnierzy z 18 państw, w tym Polacy, biorą udział w manewrach Crystal
Eagle w duńskiej bazie Nymindegab.

Żołnierze ze Szczecina ćwiczą w Danii
(pkwczad.wp.mil.pl)

1200 żołnierzy z 18 państw, w tym większość oficerów Kwatery Głównej Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód ze Szczecina, bierze udział w manewrach Crystal Eagle w duńskiej bazie Nymindegab - poinformował rzecznik Korpusu ppłk Wojciech Wiśniewski.

_ - Cele ćwiczenia to m.in. trening planowania, przeprowadzania i oceniania operacji reagowania kryzysowego oraz skonfrontowanie doświadczeń zdobytych podczas misji w Afganistanie _ - dodał.

Wśród ćwiczących formacji znajdują się polskie 2. Brygada Zmechanizowana i 9. Pułk Rozpoznawczy, jak również 2. Duńska Brygada, 12. Niemiecka Brygada, 2. Pułk Kawalerii ze Stanów Zjednoczonych, słoweński Batalion Ochrony Przed Bronią Masowego Rażenia oraz Wielonarodowy Batalion Żandarmerii Wojskowej - również z udziałem Polaków.

Ćwiczenie będzie zabezpieczać Brygada Wsparcia Dowodzenia ze Stargardu Szczecińskiego wraz z podległymi jej batalionami z Polski i Niemiec.

Oprócz trzech państw założycielskich Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego - Danii, Niemiec i Polski - w ćwiczeniu CE12 udział biorą żołnierze z Austrii, Czech, Chorwacji, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Turcji i Włoch.

Ponad 200 żołnierzy i pracowników WKPW oraz innych jednostek biorących udział w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym przybyło do Danii już pod koniec kwietnia, by przygotować się do manewrów.

Kolejne blisko dwa tygodnie duńskie koszary Nymindegab, Varde i Oksbol będą miejscem stacjonowania żołnierzy tworzących fikcyjne siły Aurigan Force (AUFOR), które zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia biorą udział w operacji reagowania kryzysowego w kraju Auriga.

Celem ćwiczenia, które potrwa do 12 maja, jest m.in. jest trening planowania, przeprowadzania i oceniania operacji reagowania kryzysowego z wybranym aspektami intensywnych działań wojennych. Podczas ćwiczenia, wspartego zaawansowanymi systemami komputerowymi, Korpus podzieli się z wyznaczonymi jednostkami doświadczeniami zdobytymi podczas dwóch misji w Afganistanie. W tym celu wykorzystany będzie również polski system wsparcia dowodzenia Szafran.

Manewry Crystal Eagle 2012 są największymi ćwiczeniami Korpusu od 2008 r. W tym czasie Kwatera Główna Korpusu stacjonuje w Danii.

Jak powiedział Wiśniewski, w duńskiej bazie z udziałem m.in. wysokich rangą oficerów jednostek biorących udział w ćwiczeniu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi RP. Podczas uroczystości odbyła się krótka prezentacja tła historycznego obu świąt - dodał rzecznik. Wręczono także odznaczenia wojskowe, w tym Gwiazdę Afganistanu oraz Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny sześciu polskim żołnierzom, natomiast jednemu z niemieckich żołnierzy Medal Wojska Polskiego.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powołano w 1999 r., w jego skład wchodziły wówczas trzy kraje założycielskie: Dania, Niemcy i Polska. W późniejszych latach kolejne kraje deklarowały chęć członkostwa i przystępowały do Korpusu: w 2004 roku - Litwa, Łotwa i Estonia, w 2005 - Słowacja i Czechy, USA w 2006 r., Rumunia w 2008 roku i Słowenia w 2009 r.

Dowództwo Korpusu ma siedzibę w Szczecinie. Jednostka jest częścią sił NATO. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.

Czytaj więcej o polskiej armii w Money.pl
Sikorski dobitnie: Żołnierze albo pieniądze Polska nie zdecydowała jeszcze, czy weźmie udział w nowej misji NATO w Afganistanie po 2014 roku.
Amerykanie się wycofują, my zostajemy? Minister obrony narodowej powtórzył, że Polska nie zamierza wycofywać wojsk z Afganistanu przed naszymi sojusznikami.
Smierć w polskiej armii. Nie wrócili z patrolu Starszy szeregowy Rafał Nowakowski zginął w Afganistanie, gdy pod pojazdem polskiego patrolu wybuchł improwizowany ładunek wybuchowy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)