Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Źródło UE: większość państw przeciwna pakietowi telekomunikacyjnemu

0
Podziel się:

Pakiet telekomunikacyjny nie ma wielu zwolenników, większość krajów uważa,
że to nie jest dobry pomysł - powiedziało w czwartek źródło UE. Chodzi o propozycję KE, która
zakłada m.in. eliminację opłat za roaming w sieci komórkowej. Polska dotąd jej sprzyjała.

bEEbwwjV

Pakiet telekomunikacyjny nie ma wielu zwolenników, większość krajów uważa, że to nie jest dobry pomysł - powiedziało w czwartek źródło UE. Chodzi o propozycję KE, która zakłada m.in. eliminację opłat za roaming w sieci komórkowej. Polska dotąd jej sprzyjała.

We wrześniu Komisja Europejska przedstawiła pakiet przepisów "Connected Continent", które miałyby wzmocnić konkurencyjność unijnej branży telekomunikacyjnej. Propozycja była szumnie zaprezentowana jako ostatni duży pakiet Komisji tej kadencji, który ma szansę na przyjęcie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju przyszłego roku. Jednym z kluczowych elementów propozycji jest eliminacja roamingu. Ministrowie mają omówić pakiet 5 grudnia w Brukseli.

W czwartek źródło UE wskazało, że większość krajów UE ma zastrzeżenia do trzech zasadniczych propozycji pakietu telekomunikacyjnego.

bEEbwwjX

Po pierwsze chodzi o tzw. paszport dla operatorów, czyli możliwość otrzymania licencji operatorskiej, która miałaby obowiązywać we wszystkich unijnych krajach. Jak tłumaczyło źródło, rządy obawiają się, że "doprowadzi to do monopolu i eliminacji mniejszych operatorów".

Druga wątpliwość, to pytanie "kto zapłaci za usunięcie roamingu". Ministrowie obawiają się, że koszty eliminacji roamingu zostaną przerzucone na połączenia lokalne, bo teraz z opłat za roaming operatorzy realizują inwestycje, które później będą musieli pokryć z innego źródła.

Trzecią kwestią budzącą sprzeciw jest - według źródła - przekazanie częstotliwości 700 MHz komunikacji mobilnej, bo w połowie krajów korzystają z niej telewizje.

Pakiet telekomunikacyjny jest sztandarowym projektem komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

bEEbwwkd

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ drag/

bEEbwwky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)