Notowania

powódź
05.11.2009 14:21

Żuławy będą lepiej chronione przed powodzią

Program kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław do roku 2030 r. przewiduje m.in. modernizację ok. 400 km wałów przeciwpowodziowych, odbudowę prawie 60 stacji pomp, przebudowę 260 km rzek i potoków oraz przebudowę lub odbudowę prawie 600 km kanałów wewnątrzpolderowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Program kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław do roku 2030 r. przewiduje m.in. modernizację ok. 400 km wałów przeciwpowodziowych, odbudowę prawie 60 stacji pomp, przebudowę 260 km rzek i potoków oraz przebudowę lub odbudowę prawie 600 km kanałów wewnątrzpolderowych.

Założenia programu zostały przedstawione w czwartek podczas konferencji w Gdańsku.

Pełnomocnik ds. realizacji programu, Piotr Kowalski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku podkreślił, że pierwszy etap programu będzie realizowany do 2015 r. "Główne zadania dotyczą zabezpieczenia przeciwpowodziowego od strony Wisły, Zalewu Wiślanego, Kanału Raduni oraz wewnątrz terytorium Żuław" - poinformował.

Dodał, że w pierwszym etapie będą modernizowane i remontowane istniejące obiekty i urządzenia techniczne zabezpieczające przed powodzią. Program przewiduje także stworzenie systemu monitorowania ryzyka powodziowego.

Zmodernizowanych 25 pompowni będzie miało na stałe agregaty prądotwórcze, uniezależniające obiekty od dostaw prądu z sieci.

Do 2015 r. będą przeprowadzone prace w celu utrzymania odpowiedniej głębokości w nurcie Wisły. Ma to umożliwić prace lodołamaczy i dać możliwość odprowadzenia wód wezbraniowych do Zatoki Gdańskiej.

Realizacja I etapu ma kosztować prawie 650 mln zł. 85 proc. tej kwoty ma pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko; pozostała część z budżetów: państwa, Gdańska i Elbląga. Na realizację całego programu do 2030 r. potrzeba prawie 2 mld zł.

Program zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław oraz prognoza jego oddziaływania na środowisko od piątku będzie poddany konsultacjom społecznym.

Dyrektor RZGW, Halina Czarnecka zakłada, że za miesiąc - po zakończeniu konsultacji - dokumenty zostaną przekazane Ministrowi Środowiska. "Liczymy na to, że do końca roku zostanie podjęta ostateczna decyzja ws. realizacji programu" - dodała.

Magdalena Kiejzik-Głowińska z firmy Ekokonsult, opracowującej prognozę oddziaływania programu na środowisko powiedziała podczas konferencji, że nierealizowanie programu powoduje ryzyko wystąpienia katastrofalnej powodzi, stanowiącej zagrożenie dla dziesiątków tysięcy ludzi. Powódź mogłaby zaś spowodować m.in. zalanie w Gdańsku rafinerii, oczyszczalni ścieków i ujęcia wody.

Kowalski poinformował, że beneficjenci realizujący poszczególne części programu pozyskują decyzje lokalizacyjne i środowiskowe. Część prac może się rozpocząć już w przyszłym roku.

Planowane działania będą realizowane na obszarze 2150 km kwadratowych, z czego ponad 450 km kw. zajmują depresje (tereny położone poniżej poziomu morza). Realizacja programu przyczyni się do ochrony przed powodzią obszaru, na którym mieszka około ćwierć miliona osób.(PAP)

bls/ je/ mow/

Tagi: powódź, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz