Notowania

służby mundurowe
19.12.2011 19:12

Związki zawodowe służb mundurowych powołały komitet strajkowy

Związkowcy nie zgadzają się z zapowiedzią podwyżek pensji tylko dla żołnierzy i policjantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stevenoakes/Dreamstime)

Związkowcy ze Staży Granicznej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej nie zgadzają się z zapowiedzią podwyżek pensji tylko dla żołnierzy i policjantów.

Podwyżki (po około 300 zł brutto, od lipca 2012 roku) dla przedstawicieli tych dwóch formacji obiecał podczas expose premier Donald Tusk.

Związkowcy uważają, że przyznanie podwyżki policjantom, jako jedynej ze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, jest nieodpowiedzialne i ma na celu skłócenie służb. W związku z tym 13 grudnia NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej ogłosił pogotowie strajkowe. Dzień później gotowość do podjęcia akcji protestacyjnej ogłosił NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Działania protestacyjne - na znak solidarności - poparł NSZZ Policjantów.

W ramach akcji protestacyjnej w środę oflagowane zostaną jednostki policji, straży pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej, natomiast do 28 grudnia komitety strajkowe powstaną także w każdym województwie - poinformował w poniedziałek PAP przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej Mariusz Tyl. Nie wykluczył on także innych form protestu.

W MSW trwa analiza budżetów Straży Granicznej i straży pożarnej na 2012 rok dotycząca ewentualnej podwyżki płac. Na połowę stycznia szef resortu Jacek Cichocki zaprosił stronę związkową na rozmowy w tej sprawie - poinformowała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, proszona o komentarz w tej sprawie.

_ - Zaproszenie ministra Jacka Cichockiego jest nadal aktualne. Jesteśmy otwarci na dialog. Chcemy usiąść wspólnie do stołu i rozmawiać _ - zapewniła Woźniak.

12 grudnia Cichocki poinformował, że MSW podczas analizy budżetów podległych mu służb spróbuje poszukać ewentualnej podwyżki dla pograniczników i strażaków. _ - Być może uda nam się coś wypracować bez konieczności zwiększenia deficytu budżetu na rok 2012. Budżet jest bardzo trudny i musi być bardzo oszczędny. Dlatego tych pieniędzy w budżecie na nowy rok nie było na podwyżki dla wszystkich służb _ - mówił wówczas Cichocki. Na podwyżki dla policjantów w 2012 roku w budżecie MSW zarezerwowano ponad 200 mln zł.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zrzesza związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa.

O strajkach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t85002.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zaakceptowali;podwyzki;dla;kolejarzy;nie;bedzie;strajku,30,0,890654.html) Dzięki temu nie będzie paraliżu kolejowego? Szefowie Przewozów Regionalnych zgodzili się na podwyżki dla pracowników od początku sierpnia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t137354.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejarze;albo;podwyzki;albo;strajk;generalny,29,0,886045.html) Albo podwyżki, albo paraliż na kolei Strajk generalny na kolei coraz bardziej prawdopodobny. Dziś związkowcy podejmą decyzję, czy strajk się odbędzie, a jeśli tak, to kiedy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t74769.gif ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/mundurowka;grozi;strajkiem;ostatnia;szansa;na;ugode,18,0,886034.html) Spotkanie ostatniej szansy. Inaczej strajk 30 sierpnia ma się odbyć kolejne spotkanie związkowców i przedstawicieli rządu w sprawie emerytur mundurowych.
Tagi: służby mundurowe, mundurowi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz