Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Związkowcy mundurowi chcą waloryzacji płac; grożą protestem

0
Podziel się

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych domaga się waloryzacji
płac funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, PSP i Służby Więziennej w 2011 r. "Niespełnienie
naszego żądania może stać się powodem kolejnej akcji protestacyjnej" - napisano w liście do
premiera.

bEirKlQl

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych domaga się waloryzacji płac funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, PSP i Służby Więziennej w 2011 r. "Niespełnienie naszego żądania może stać się powodem kolejnej akcji protestacyjnej" - napisano w liście do premiera.

"W wielu krajach europejskich rok 2011 jest okresem oszczędności" - tak list związkowców komentuje szef MSWiA Jerzy Miller.

Jak napisali związkowcy w liście do Donalda Tuska, przekazane publicznie informacje o zamrożeniu płac państwowej sfery budżetowej i służb mundurowych w ustawie budżetowej na rok 2011 "wzbudzają uzasadniony niepokój ich środowiska".

bEirKlQn

"Sytuacja, w której już drugi rok uposażenia służb mundurowych pozostają na niezmienionym poziomie, bez uwzględnienia nawet wskaźnika inflacji, jest w ocenie reprezentujących funkcjonariuszy związków zawodowych absolutnie nie do przyjęcia" - podkreślono w liście do szefa rządu.

Związkowcy domagają się od rządu i parlamentu waloryzacji płac na poziomie nie niższym niż "suma wskaźników inflacji w latach 2009-2010, wyliczona na potrzeby waloryzacji emerytur lub wzrostu płac nauczycieli, oraz inflacji planowanej w roku 2011".

Z informacji przekazanych przez stronę związkową wynika, że w 2009 r. waloryzacja inflacyjna płac dla państwowej sfery budżetowej wyniosła 3,9 proc., tymczasem dla żołnierzy i funkcjonariuszy została zmniejszona do poziomu 2 proc.

"Federacja uznała za niedopuszczalne i dyskryminujące służby mundurowe różnicowanie wzrostu kwoty bazowej dla państwowej sfery budżetowej oraz dla żołnierzy i funkcjonariuszy. W roku 2010, podobnie jak w projekcie budżetu na rok 2011, płace funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej zamrożono, co uzasadniono wówczas kryzysem finansów publicznych" - napisali związkowcy.

bEirKlQt

Jak podkreślono, premier Tusk wielokrotnie publicznie stwierdzał, że funkcjonariusze publiczni jako pierwsi pozytywnie odczują skutki wychodzenia z kryzysu. "Obecne zamierzenia rządu w jaskrawy sposób zaprzeczają tym deklaracjom" - zaznaczono w liście.

Odnosząc się to listu związkowców minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller powiedział dziennikarzom, że w wielu krajach europejskich rok 2011 jest okresem oszczędności.

"W Polsce uznaliśmy, że wystarczy, aby wydatki placowe w sferze budżetowej nie rosły. Nie ograniczamy, ale też nie możemy sobie pozwolić na to, żeby rosły. Myślę, że wszystkie związki zawodowe to zrozumieją" - powiedział Miller. Jak dodał, wyjątek jest tylko i wyłącznie uczyniony dla jednej grupy zawodowej, czyli dla nauczycieli.(PAP)

gdyj/ ban/ wkr/ jra/

bEirKlQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)