Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Związkowcy narzekają: Nikt w rządzie nie chce dialogu

0
Podziel się:

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz źle ocenia sytuację w Komisji Trójstronnej.

Związkowcy narzekają: Nikt w rządzie nie chce dialogu
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

_ - Wicepremier Pawlak zniechęcił się kierowaniem Komisją Trójstronną, szef resortu finansów nie jest tą funkcją zainteresowany, a szef rządu unika spotkania z pracodawcami i związkowcami _- uważa Jan Guz z OPZZ (na zdj.).

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz ocenił obecną sytuację w Komisji Trójstronnej. _ - Wyszło szydło z worka - okazuje się, że nikt nie chce dialogu społecznego. Uściślijmy, nikt w rządzie _ - napisał w komunikacie Guz.

Dodał, że wicepremier Waldemar Pawlak nie chce kierować już Komisją, bo zniechęcił się walką o każdą uchwałę Komisji w Radzie Ministrów. _ Zapewne nie chce już podpisywać dokumentów w imieniu rządu, który potem treść dokumentów odrzuca. Proponowany przez niego minister finansów Jacek Rostowski nie jest zainteresowany _ - powiedział szef OPZZ.

W opinii Guza premier Donald Tusk unika spotkania z przewodniczącymi związków zawodowych i organizacji pracodawców. _ Zdaniem premiera to, co dzieje się w Trójstronnej Komisji to gra. Gra, w której nie można ulec naciskom, trzeba się bezustannie konfrontować, rywalizować, bo w wizji premiera gra może być wyłącznie o sumie zerowej - albo wygrywasz i przedstawiasz stanowisko rządu jako jedyne obowiązujące, albo przegrywasz bo "ulegasz presji". Chociaż wtedy i tak wygrywa rząd, bo członkom Trójstronnej Komisji wydaje się, że coś uzyskali, a później się okazuje, że stanowisko rządu jest inne. Jednym słowem - kasyno zawsze wygrywa _ - napisał Guz.

Dodał, że jeśli premier jest przywiązany do metafory gry, to proponuje mu rozumienie dialogu społecznego jako _ gry typu win-win, w której wszystkie strony odnoszą korzyści. _

_ Grajmy tak, by wszystkie strony dialogu społecznego były zadowolone. Partnerzy społeczni w Trójstronnej Komisji nie prezentują swoich partykularnych interesów, ale są reprezentantami tych, którzy bezpośrednio wpływają na wzrost PKB i miejsce Polski w światowej gospodarce, czyli pracowników i pracodawców. Nie jest zadaniem rządu z nimi wygrywać, a tylko z nimi negocjować i współpracować _ - podkreślił szef OPZZ.

Trzy dni temu wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował, że zaproponował premierowi Donaldowi Tuskowi, by zamiast niego ktoś z PO stanął na czele Komisji Trójstronnej. Zdaniem szefa PSL mógłby to być minister finansów Jacek Rostowski. Minister finansów Jacek Rostowski powiedział jednak, że nie jest tym zainteresowany.

Z kolei premier Tusk zaznaczył, że według niego Pawlak jest _ optymalnym wyborem _, jeśli chodzi o przewodniczenie Komisji Trójstronnej i zapowiedział, że będzie przekonywał wicepremiera, by dalej pełnił tę funkcję.

Czytaj więcej o związkach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t85449.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opzz;premier;obraza;zwiazkowcow,27,0,851739.html) OPZZ: Premier obraża związkowców Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wystosowało list do premiera, w którym wyraziło zaniepokojenie wypowiedzią Donalda Tuska w czasie sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t97071.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krocej;w;sprawie;ofe;-;zwiazkowcy;mowia;nie,117,0,748917.html) Krócej w sprawie OFE - związkowcy mówią nie Skróceniu czasu na konsultacje społeczne sprzeciwiają się związki zawodowe i część pracodawców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t197677.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;i;sarkozy;uzgadniaja;strategie;dla;euro,140,0,982156.html) Merkel i Sarkozy zdecydują. Tusk też chce Francja i Niemcy będą prawdopodobnie decydowały o przyszłym kształcie wspólnej waluty. Tusk ma swoje propozycje.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)