Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Związkowcy przygotowali projekt porozumienia z zarządem KW

0
Podziel się

#
dochodzą informacje po zakończeniu rozmów
#

bEjaHtQR

# dochodzą informacje po zakończeniu rozmów #

26.08. Katowice (PAP) - Związkowcy, spierający się z zarządem Kompanii Węglowej (KW) m.in. o kształt strategii dla firmy, podczas czwartkowych rozmów przedstawili własny projekt porozumienia w tej sprawie. Władze Kompanii zapowiadają jego przeanalizowanie. Kolejne rozmowy - w poniedziałek.

"Strona społeczna przedstawiła projekt porozumienia, który zostanie teraz szczegółowo przeanalizowany przez zarząd Kompanii Węglowej. Zarząd odniesie się do tej propozycji podczas kolejnego, poniedziałkowego spotkania" - zapowiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej po trwających pięć godzin rozmowach.

bEjaHtQT

Rzecznik nie chciał oceniać szans na zawarcie porozumienia na podstawie związkowego projektu. Wcześniej przedstawiciele KW podkreślali, że nie wszystkie postulaty związkowców mieszczą się w ramach sporu zbiorowego. Zaznaczali jednak, że gotowi są rozmawiać ze stroną społeczną o wszystkich problemach i przyszłości firmy.

Związkowcy chcą utrzymania płac w firmie na ubiegłorocznym poziomie, a także utrzymania poziomu zatrudnienia z końca ubiegłego roku (w miejsce wszystkich odchodzących na emerytury mieliby być przyjmowani nowi pracownicy) oraz gwarancji działania wszystkich kopalń i zakładów KW co najmniej do 2020 r.

"Nasz projekt porozumienia dotyka wszystkich obszarów, zgłoszonych w ramach sporu zbiorowego: zarówno sfery produkcji, funkcjonowania kopalń i zakładów, jak i zatrudnienia oraz płac" - powiedział PAP szef Solidarności w KW Jarosław Grzesik.

Dodał, że zarząd Kompanii nie odniósł się na razie do tego projektu. "Dopiero w poniedziałek dowiemy się, czy i w jakich punktach w ogóle doszło do zbliżenia stanowisk, czy też mamy kompletnie różne stanowiska" - dodał związkowiec.

bEjaHtQZ

W czwartkowych rozmowach wziął udział wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, którego związkowcy poprosili o mediację w sporze. Wojewoda ocenił, że dojście do porozumienia jest możliwe, a rozmowy określił jako merytoryczne. Zapowiedział, że ze związkowym projektem porozumienia ma zapoznać się też rada nadzorcza KW, której posiedzenie wyznaczono na piątek. Wojewoda ma wziąć udział również w poniedziałkowych rozmowach.

Związkowcy zapowiedzieli na ostatni dzień sierpnia tzw. masówki, czyli wiece w kopalniach, a na 2 września referendum w sprawie strajku generalnego. Jak powiedział Grzesik, pierwsze masówki odbędą się w kopalniach już w piątek. Organizacje związkowe odwołają referendum, jeżeli uda się zawrzeć porozumienie z zarządem KW.

Związki zapowiadają, że nie zgodzą się na utratę kilkunastu tysięcy miejsc pracy w Kompanii do 2020 r. Zarząd firmy odpowiada, że nikogo nie zamierza zwalniać - ubytek miejsc pracy wynika z różnicy między liczbą odchodzących w tym czasie na emerytury a liczbą nowych pracowników.

Szef górniczej Solidarności Dominik Kolorz oceniał przed rozmowami, że ich przebieg i szanse na zawarcie porozumienia będą zależały także od tego, co podczas środowego spotkania w Katowicach powiedział szefom spółek węglowych wicepremier Waldemar Pawlak. Jako minister gospodarki nadzoruje on spółki węglowe, pełniąc wobec nich funkcje właścicielskie.

bEjaHtRa

W środę w Katowicach wicepremier Pawlak ocenił, że strategia Kompanii Węglowej powinna zostać szybko przyjęta, powinna jednak zawierać przede wszystkim kierunki działania firmy, a nie plan szczegółowych przedsięwzięć z terminami ich realizacji. Podkreślił, że takie działania powinny być przez zarząd firmy uzgadniane z partnerami społecznymi.

Kolejna tura rozmów rozpocznie się w poniedziałek o godz. 13 w siedzibie Kompanii Węglowej w Katowicach.(PAP)

mab/ mki/ mag/

bEjaHtRu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)