Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 16:46

Związkowcy zapowiadają referendum strajkowe w Przewozach Regionalnych

Jeśli do piątku władze Przewozów Regionalnych nie przystaną na żądania związków zawodowych dotyczące podwyżek płac, to w przyszłym tygodniu w spółce będzie referendum strajkowe. Związki domagają się podwyżek o 280 zł; spółka odpowiada, że jej na to nie stać.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jeśli do piątku władze Przewozów Regionalnych nie przystaną na żądania związków zawodowych dotyczące podwyżek płac, to w przyszłym tygodniu w spółce będzie referendum strajkowe. Związki domagają się podwyżek o 280 zł; spółka odpowiada, że jej na to nie stać.

Referendum strajkowe miałoby się odbyć w dniach 11-15 lipca. Związkowcy chcą zadać pytanie: "czy jesteś za podjęciem strajku w sprawie podwyżek płac w 2011 r. dla pracowników Spółki Przewozy Regionalne?". Przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek powiedział w środę PAP, że odpowiednie dyspozycje zostaną przesłane do wszystkich zakładów spółki.

Władze spółki deklarują, że Przewozów Regionalnych nie stać na takie podwyżki, jakich domagają się związkowcy. Zarząd proponuje podwyżki 130 zł od października. Jak powiedział w środę PAP rzecznik spółki Piotr Olszewski, sytuacja finansowa przedsiębiorstwa nie pozwala na więcej. "Związki zawodowe znają kłopoty finansowe spółki, ponieważ ich przedstawiciele zasiadają w Radzie Nadzorczej" - powiedział rzecznik.

We wtorek związkowcy zorganizowali strajk ostrzegawczy, który polegał na zatrzymaniu na dwie godziny niemal wszystkich pociągów przewoźnika. Pociągi stanęły w całej Polsce. Po zakończeniu protestu, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz w imieniu kierownictwa federacji podziękował wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w tym proteście. "Dziękuję wszystkim, którzy poparli nasz związkowy protest. Swą postawą daliście doskonały przykład właściwego związkowego i kolejarskiego zachowania. I za to właśnie - wszystkim tym, którzy uczestniczyli w tej pikiecie w całym kraju, dziękuję z całego serca" - napisał w podziękowaniach opublikowanych na stronie internetowej Federacji ZZP PKP.

Ten rok zarząd Przewozów Regionalnych planuje zakończyć ze stratą ok. 30 mln zł. Jeśli związki zgodzą się na podwyżki 130 zł od października, to ta strata wzrośnie do ponad 40 mln zł.

Przewozy Regionalne to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Spółka należy do samorządów 16 województw i zatrudnia ok. 13,5 tys. pracowników. W wyniku restrukturyzacji, od grudnia 2008 r. zatrudnienie spadło o ok. 3 tys. osób. Od stycznia do maja z usług przewoźnika skorzystało 47,5 mln pasażerów. Dziennie na szlaki wyjeżdża ponad 2,5 tys. pociągów przewoźnika, głównie na trasach lokalnych i regionalnych.

Agata Hernik (PAP)

her/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz