Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związkowcy ze Stoczni Gdynia proszą o wstrzymanie zwolnień pracowników

0
Podziel się:

Związki zawodowe działające w Stoczni Gdynia
S.A. wystąpią w czwartek do zarządcy kompensacji stoczni z prośbą
o wstrzymanie zwolnień stoczniowców.

Związki zawodowe działające w Stoczni Gdynia S.A. wystąpią w czwartek do zarządcy kompensacji stoczni z prośbą o wstrzymanie zwolnień stoczniowców.

Przewodniczący stoczniowej "Solidarności" Dariusz Adamski powiedział PAP, że "do czasu przygotowania kompletnego Programu Monitorowanych Zwolnień pracownicy nie powinni być zwalniani, ponieważ to nie z ich powodu procedura nie została przygotowana".

Pismo do zarządcy, z powiadomieniem ministerstwa skarbu, ma być wysłane jeszcze w czwartek.

W stoczni w Gdyni zwolniono już ponad 470 osób, kolejne 220 mają otrzymać świadectwa pracy 30 marca.

Tymczasem zwolnieni w środę stoczniowcy (grupa 403 osób) podpisują w czwartek z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) umowy o przystąpieniu do Programu Monitorowanych Zwolnień.

W Regionalnym Biurze Projektu ARP na terenie stoczni są także pracownicy firmy Work Service (WS).

"Projekt pomocy zwalnianym stoczniowcom będzie na pewno realizowany" - zapewnił w czwartek w Stoczni Gdynia prezes firmy Doradztwo Gospodarcze DGA S.A., Andrzej Głowacki.

DGA jest jedną z dwóch firm, obok Work Service, którym ARP powierzyła w trybie zamówienia z wolnej ręki zlecenie na realizację usług szkoleniowo-doradczych dla zwalnianych stoczniowców.

"Nie wyobrażam sobie, żeby chociaż przez jeden dzień stoczniowcy nie byli przyjmowani i pozostawieni sobie samym" - podkreślił Głowacki.

Poinformował, że podpisanie umowy przez stoczniowców o przystąpieniu do programu jest pierwszym krokiem, kilka dni później każdy były pracownik stoczni spotyka się z doradcą zawodowym, który określi dla niego szkolenia i rozpocznie się szukanie zatrudnienia. "I to wszystko właśnie miała robić WS" - dodał.

Zapewnił, że "WS będzie pomagać stoczniowcom aż do momentu znalezienia rozwiązania prawnego i organizacyjnego czyli do momentu wyłonienia nowej firmy".

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik informował w środę, że firma WS jest gotowa rozwiązać z ARP umowę na prowadzenie szkoleń dla zwalnianych stoczniowców. Jak powiedział, Work Service zwrócił się w środę w tej sprawie do ARP.

Współwłaścicielem firmy jest b. senator Platformy Obywatelskiej Tomasz Misiak, który złożył we wtorek rezygnację z członkostwa w klubie parlamentarnym PO oraz w partii.

Głowacki zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami w czwartek, że "nie będzie prostym zadaniem znalezienie następcy WS, bo to najlepsza polska firma w zakresie pośrednictwa pracy i doradców zawodowych".

Poinformował, że "DGA samo tego projektu nie zrealizuje, musimy sobie dobrać partnerów o podobnej klasie i to nie będzie łatwe".

Misiak, który przewodniczył senackiej komisji gospodarki narodowej, pracował nad tzw. specustawą stoczniową, zgłaszał do niej poprawki; następnie jego firma Work Service uzyskała - w ramach ustawy stoczniowej - zlecenie na pośrednictwo pracy i szkolenia zwalnianych ze stoczni w Gdyni i Szczecinie stoczniowców. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)