Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żywiec: Dokumenty z podpisami polskich królów na wystawie

0
Podziel się:

Biała (PAP) - 18 dokumentów, na których widnieją podpisy m.in. królów Stefana
Batorego i Zygmunta Starego, wróciło z trwającej dwa lata gruntownej konserwacji do muzeum
miejskiego w Żywcu. Można je teraz oglądać na wystawie "Nasze dziedzictwo - kolekcja najstarszych
dokumentów ze zbiorów muzeum miejskiego w Żywcu" - poinformował w środę rzecznik magistratu w Żywcu
Tomasz Terteka.

Biała (PAP) - 18 dokumentów, na których widnieją podpisy m.in. królów Stefana Batorego i Zygmunta Starego, wróciło z trwającej dwa lata gruntownej konserwacji do muzeum miejskiego w Żywcu. Można je teraz oglądać na wystawie "Nasze dziedzictwo - kolekcja najstarszych dokumentów ze zbiorów muzeum miejskiego w Żywcu" - poinformował w środę rzecznik magistratu w Żywcu Tomasz Terteka.

"Wystawa jest zwieńczeniem projektu konserwatorskiego, który sfinansowało ministerstwo kultury i żywieckie muzeum. Jego celem było właściwe zabezpieczenie najcenniejszych dokumentów, pochodzących z XVI, XVII i XVIII wieku" - powiedział.

Na wystawie można obejrzeć przede wszystkim przywileje wystawione przez właścicieli miasta Żywca - Komorowskich (1467-1624) i Wielopolskich (1676-1838) - oraz dokumenty wydane przez królów polskich: Stefana Batorego, Zygmunta Starego oraz królową Konstancję i Jana Kazimierza Wazę. Wazowie posiadali Żywiec w latach 1624-1672. Najstarszy z dokumentów został wystawiony w 1537 roku przez braci Jana i Wawrzyńca Komorowskich. Wśród dokumentów przeważają nadania na rzecz miasta i mieszczan, a także statuty cechów rzemieślniczych.

Rzecznik powiedział, że unikatowe dokumenty zostały poddane konserwacji na tak dużą skalę po raz pierwszy. Ponadto zostały wykonane mikrofilmy pergaminów oraz kopie najważniejszych dokumentów, które staną się częścią stałej ekspozycji muzeum. Posłużą również jako pomoc naukowa w czasie spotkań muzealnych.

Wystawa będzie czynna do 14 lutego 2010 roku.(PAP)

szf/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)