Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
15.07.2020 21:34

16 banków ze stratą. Do końca maja były 333 mln zł na minusie

Od marca zyski sektora bankowego są wyraźnie niższe niż przed rokiem. Ból głowy mają prezesi 10 banków komercyjnych i 6 spółdzielczych, które w pięć miesięcy nie wypracowały nawet złotówki zysku i mają straty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Spadają zyski banków, a niektóre liczą nawet straty.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport podsumowujący wyniki sektora bankowego po pierwszych pięciu miesiącach tego roku. Potwierdziło się, że zyski od marca są dużo niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Dotychczas bilans wszystkich banków to niecałe 3,5 mld zł zysku netto wobec 5,85 mld zł przed rokiem.

(KNF)
(Fot: KNF)

Porównując wyniki w poszczególnych segmentach działalności banków między 2019 i 2020 rokiem okazuje się, że przychody z odsetek są w tym roku niższe o 552 mln zł. Banki odrobiły to w prowizjach, które w tym roku przyniosły wyższe wpływy o 414 mln zł.

Najbardziej na niekorzyść działają rezerwy i odpisy związane m.in. z niespłacanymi kredytami, których wartość jest w tym roku o prawie 2 mld zł większa.

Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć na nieuczciwy nocleg

Nie wszystkie banki martwią się tylko spadkiem zysków. Dokładnie 16 z nich na koniec maja wykazywało straty. Łącznie były pod kreską dokładnie 333,3 mln zł.

KNF wskazuje, że dotyczy to 10 banków komercyjnych i 6 spółdzielczych, choć nie zdradza, o które dokładnie chodzi. Nie należą jednak do czołówki - ich udział w aktywach całego sektora bankowego to około 7,5 proc.

Na koniec maja działalność w Polsce prowadziło 30 banków komercyjnych, 535 spółdzielczych i 33 oddziały instytucji
kredytowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: banki, wyniki, straty, knf, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-07-2020

cccMam pomysł - pomóżmy bankom! Skoro trzymanie naszych pieniędzy wykańcza banki każdy zabiera gotówkę do domu. I już nie będą musieli dopłacać do nas! … Czytaj całość

15-07-2020

goscJeśli banki nie maja koncepcji rozwoju, nie proponują niczego poza podnoszeniem opłat to czemu się dziwią? Niech obniżą pensje prezesów, zarządów i … Czytaj całość

15-07-2020

pawqWniosek jest tylko jeden: trzeba ratować banki bo zarobiły mniej niż zwykle

Rozwiń komentarze (72)