Notowania

wiadomości
05.09.2019 20:08

500+ nie pomoże w otrzymaniu kredytu na mieszkanie. Banki nie ufają politykom

Banki udzielające kredytów hipotecznych nie biorą pod uwagę wpływów Polaków z tytułu 500+, jak wynika z analizy ekspertów. Jest to dla nich zbyt niepewna forma dochodu, która może zniknąć w wyniku decyzji politycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Kredytu mieszkaniowego nie sfinansujemy z 500+.

Od lipca Polacy mogą pobrać na każde dziecko poniżej 18. roku życia, zatem przy dwójce pociech rodzice otrzymują comiesięcznie 1000 złotych, a przy trójce – 1500. Dodatkowy przychód nie zwiększa jednak ich zdolności kredytowej, jak wynika z analizy specjalistów Domiporta.

Banki biorące udział w badaniu zadeklarowały, że program 500+ nie wpływa na wysokość udzielanych przez nie kredytów mieszkaniowych. Wyjątkami są Credit Agricole i BNP Paribas, ale dochód z 500+ mogłyby uwzględnić tylko w przypadku maksymalnie 10-letniego okresu kredytowania.

Skoro 500+ nie wpływa na zdolność kredytową rodziców, to większa liczba posiadanych przez nich dzieci obniża zdolność kredytową. Eksperci przeanalizowali sytuację dwóch modeli rodzin – 2+2 oraz 2+1.

Zobacz także: Totalizator Sportowy inwestuje w technologie. Wygrałeś? Nagrodę dostaniesz bezpośrednio na kartę

Jeżeli dwójka pracujących dorosłych w wieku 35 lat, otrzymywałaby łącznie 8 tys. netto dochodów i nie posiadała dodatkowych kredytów, w przypadku posiadania dwójki dzieci mogłaby liczyć na kredyt w średniej wysokości ok. 551 tys. złotych. Przy jednym dziecku średnia wartość kredytu już by wyniosła ok. 621 tys. złotych. W obydwu przypadkach banki wymagałyby również wkładu własnego w wysokości 20 proc.

Analitycy ocenili, że dla banków 500+ nie jest pewnym źródłem dochodu rodziny. Nowelizacja ustawy lub decyzja polityczna mogłaby usunąć ten program. Z tego samego powodu banki nie wliczają do stałego dochodu rent czy zasiłków pielęgnacyjnych.

Eksperci wskazali, że jedyną możliwością wpłynięcia 500+ na kredyt mieszkaniowy, jest decyzja rodziców o zaoszczędzeniu otrzymanych od państwa pieniędzy – w przyszłości mogłyby one posłużyć jako wkład własny kredytobiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, wiadomości, wiadomości, banki, kredyt, kredyt mieszkaniowy, kredyt hipoetczny, 500+
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2019

OlaNo i dobrze. Przecież 500 plus to nie dochód

06-09-2019

Tas500 plusy nie kupuja mieszkan. Mieszkaja w komunalnych, przeciez im panstwo "da".

06-09-2019

JemioCzy banki tak nisko cenią oświadczenia koalicji PO, że po ew. Przejęciu władzy zachowają plusy, że nie biorą ich pod uwagę. Czy też, mimo że PIS, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)