Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

500+ nie pomoże w otrzymaniu kredytu na mieszkanie. Banki nie ufają politykom

5
Podziel się:

Banki udzielające kredytów hipotecznych nie biorą pod uwagę wpływów Polaków z tytułu 500+, jak wynika z analizy ekspertów. Jest to dla nich zbyt niepewna forma dochodu, która może zniknąć w wyniku decyzji politycznej.

Kredytu mieszkaniowego nie sfinansujemy z 500+.
Kredytu mieszkaniowego nie sfinansujemy z 500+. (iStock.com)

Od lipca Polacy mogą pobrać na każde dziecko poniżej 18. roku życia, zatem przy dwójce pociech rodzice otrzymują comiesięcznie 1000 złotych, a przy trójce – 1500. Dodatkowy przychód nie zwiększa jednak ich zdolności kredytowej, jak wynika z analizy specjalistów Domiporta.

Banki biorące udział w badaniu zadeklarowały, że program 500+ nie wpływa na wysokość udzielanych przez nie kredytów mieszkaniowych. Wyjątkami są Credit Agricole i BNP Paribas, ale dochód z 500+ mogłyby uwzględnić tylko w przypadku maksymalnie 10-letniego okresu kredytowania.

Skoro 500+ nie wpływa na zdolność kredytową rodziców, to większa liczba posiadanych przez nich dzieci obniża zdolność kredytową. Eksperci przeanalizowali sytuację dwóch modeli rodzin – 2+2 oraz 2+1.

Zobacz także: Totalizator Sportowy inwestuje w technologie. Wygrałeś? Nagrodę dostaniesz bezpośrednio na kartę

Jeżeli dwójka pracujących dorosłych w wieku 35 lat, otrzymywałaby łącznie 8 tys. netto dochodów i nie posiadała dodatkowych kredytów, w przypadku posiadania dwójki dzieci mogłaby liczyć na kredyt w średniej wysokości ok. 551 tys. złotych. Przy jednym dziecku średnia wartość kredytu już by wyniosła ok. 621 tys. złotych. W obydwu przypadkach banki wymagałyby również wkładu własnego w wysokości 20 proc.

Analitycy ocenili, że dla banków 500+ nie jest pewnym źródłem dochodu rodziny. Nowelizacja ustawy lub decyzja polityczna mogłaby usunąć ten program. Z tego samego powodu banki nie wliczają do stałego dochodu rent czy zasiłków pielęgnacyjnych.

Eksperci wskazali, że jedyną możliwością wpłynięcia 500+ na kredyt mieszkaniowy, jest decyzja rodziców o zaoszczędzeniu otrzymanych od państwa pieniędzy – w przyszłości mogłyby one posłużyć jako wkład własny kredytobiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
MILENA
5 lata temu
PRZECIEZ UMOWA NA CZAS NIEOKRESLONY TEZ NIE DAJE GWARANCJI STAŁEJ PRACY. DZIS BIORE KREDYT JUTRO MNIE ZWOLNIA I CO?
Edmund
5 lata temu
Obietnice można łamać, zyski banku muszę być stabilne.
Jemio
5 lata temu
Czy banki tak nisko cenią oświadczenia koalicji PO, że po ew. Przejęciu władzy zachowają plusy, że nie biorą ich pod uwagę. Czy też, mimo że PIS, dotąd dotrzymuje słowa, nie wierzy na wyrost. A może banki, w większości międzynarodowe, sypią piasek w tryby?
Tas
5 lata temu
500 plusy nie kupuja mieszkan. Mieszkaja w komunalnych, przeciez im panstwo "da".
Ola
5 lata temu
No i dobrze. Przecież 500 plus to nie dochód