Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera KNF. Jest dalsza część nagrania po spotkaniu Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim

Leszek Czarnecki, który w marcu 2018 roku usłyszał od ówczesnego szefa KNF propozycję korupcyjną, nagrał nie tylko całą rozmowę. Nie wyłączył dyktafonu nawet po wyjściu z budynku Komisji Nadzoru Finansowego. Fragment rozmowy telefonicznej, którą wtedy odbył, pomógł w śledztwie w sprawie Marka Chrzanowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"Powiem ci, byłem na innej planecie" - mówił po spotkaniu z Markiem Chrzanowskim Czarnecki. (Fot: Lukasz Kalinowski/East News)

Krótką treść nieznanego wcześniej nagrania ujawnia czwartkowa "Gazeta Wyborcza". Przypomnijmy: w marcu 2018 roku właściciel Getinu, Leszek Czarnecki, dostał od przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego zaproszenie na spotkanie w cztery oczy. Bankier przyszedł na rozmowę, ale jej treść nagrał na dyktafon. To wtedy padła oferta ochrony banków Czarneckiego w zamian za 40 mln zł.

Jak pisze "Wyborcza", po spotkaniu Czarnecki wyszedł z budynku KNF, ale nie wyłączył dyktafonu. Gdy wszedł do samochodu, odbył rozmowę telefoniczną, w której stwierdził: "Powiem ci, byłem na innej planecie".

Nagranie to zostało dołączone do akt śledztwa w sprawie korupcyjnej propozycji Chrzanowskiego. O zostało uznane przez prokuraturę jako jeden z dowodów na wiarygodność słów Leszka Czarneckiego.

Obejrzyj też: Skrupulatne kontrole w NBP i KNF

Po roku śledztwa, 31 grudnia 2019 roku prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko Chrzanowskiemu do sądu. Zarzuca się mu przekroczenie uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego państwa w celu osiągnięcia korzyści osobistej.

W czwartek "Wyborcza" ujawniła też, że badanie Chrzanowskiego z użyciem wariografu wykazało, że szef KNF kłamał w sprawie propozycji korupcyjnej. Zarzekał się on, że nie proponował Czarneckiemu ochrony w zamian za jeden procent wartości jego banków.

Gazeta podkreśla też, że toczy się jeszcze śledztwo w sprawie "planu Zdzisława", czyli przepisów, które umożliwiałyby przejmowanie banków z problemami za złotówkę. Nie ma natomiast śledztwa w sprawie potencjalnego udziału szefa NBP Adama Glapińskiego w propozycji, jaką Marek Chrzanowski złożył Czarneckiemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-01-2020

BOLOCały PIS za kraty- złodzieje , kombinatorzy, i nieudaczniki

16-01-2020

Hanka katoliczka PodkarpacieA co z kulawym mafiozy z zoliborza ktorego miejsce jest w wiezieniu a nie w Parlamecie

16-01-2020

BleeeeKolejna porażka pisu a ciemnogród za marne 500+ będzie nadal bezmyślnie na nich głosować

Rozwiń komentarze (276)